fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Занаетчиството во длабока криза

Поскапувањето на струјата ќе им ги затвори дуќаните на занаетчиите

Преполовени и оштетени од кризата со корона пандемијата занаетчиите од Охрид велат покачувањето на цената на струјата ќе биде последен удар за нив кој трајно ќе им стави клуч на врата на работилниците кои и онака се преполовени.

Испратиле барање до Владата да бидат опфатени во посебна тарифа.

Инаку се помал е интересот за изучување занает и се помал бројот на занаетчиски дуќани низ охридската чаршија. Се уште подобро егзистираат фризерниците и козметичките салони но и нивниот број одамна е драстично намален.https://www.24.mk/details/zanaetchistvoto-vo-dlaboka-kriza-poskapuvanjeto-na-strujata-kje-im-gi-zatvori-dukjanite-na-zanaetchiite

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close