fbpx
Вести

Зголемување на субвенциите

zgolemuvanje na subvenciite

Професионалните земјодеци дополнително ќе се субвенционираат од државата. Кај три категории на производители ќе има и зголемување на финансиската поддршка од 5 до 20 проценти.

Вкупно 10 милиони денари се обезбедени за младите и за професионалните земјоделци.

Доколку фармерот е до 40 години, ќе добие плус 10, а 5 проценти ќе добијат правните лица како земјоделско стопанство.

Третата категорија со поголема финансиска поддршка се регистрираните индивидуални земјоделци или регистрираниот земјоделец согласно Законот за пензиското и инвалидско осигурување.

За нив, субвенциите се поголеми за 20 насто.

Зголемената финансиска поддшка не се добива автоматски туку за неа при поднесување на субвенциите треба да се достави и посебно барање.

Тагови

Слични написи

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close