fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Зошто да консумирате ѓумбир?

Дали некогаш сте го виделе коренот на џиновскиот ѓумбир прашувајќи се што тоа треба да прави? Сепак, неговите корисни лековити својства се добро познати уште од античките времиња. Тој е извор на витамини, микроелементи и етерични масла кои имаат зацврстувачки, рекреативни и антиинфламаторни ефекти врз телото.

Еве неколку корисни рецепти за здравје и убавина со ѓумбир избрани од светлата страна. Внимание!

Не треба да користите ѓумбир, ако имате срцеви или проблеми со црниот дроб, ако температурата на телото ви е зголемена или слузокожата ви се иритира. Воздржите се од ѓумбир ако имате крвавење или сте во вториот и третиот триместар од бременоста. Ѓумбирот е корисен како мелен и свеж, така и есенцијално масло е вклучено во многу рецепти за природна козметика. Можете да додадете во садови, слатки и пијалаци. Бидете сигурни дека не сте алергични на ѓумбир со примена малку на лактот.

14. Борба против целулитот

Можете да направите домашен црн ѓумбир кој ја загрева кожата и ја подобрува циркулацијата на крвта. Исто така го елиминира формирањето на едеми и почетокот на целулитот.

Измешајте 1 лажица рендан ѓумбир со половина литар сок од ѓумбир. Додадете чаша и половина морска сол. Спроведувајте со сунѓер и масажа на сите проблематични области.

13. Го забрзува метаболизмот и го отстранува гадењето

Ако имате проблеми со варењето, страдате од морска болест или гадење во текот на бременоста, може да се џвака ѓумбир или да додадете пресен ѓумбир кон чај.

12. Ги зајакнува ноктите и им помага да растат

Се топи 1-2 лажици кисело масло (Шеа). Додаде 1-2 чаши масло од авокадо, 3-5 капки етерично масло од ѓумбир, 3-5 капки етерично масло од Пачулија и 5-7 капки етерично масло од лимон. Измешајте и истурете во сува, чиста тегла. Можете да го користите како маска или заедно со крем за раце. Пред-тест за алергиски реакции.

11. Зајакнува имунитет

Благодарение на високата концентрација на витамин Ц, витамини А и Ц, цинк, калциум, јод, природни антибиотици и антимикотици, ѓумбирот го зајакнува организмот и не прави отпорни на различни болести.

Додај 1 лажиче ѓумбир за земјата на 250 гр црн или зелен чај. Сецкајте 2 до 4 лимони и 400 грама свеж ѓумбир и ставете 250 грама мед. Консумирајте 1 лажица наутро пред оброк за време на сезоната на грип.

10. Ја смирува болката

Ѓумбирот се справува добро со воспаленијата и болките, вклучувајќи болки во мускулите после интензивен физички напор, менструални болки и артритис. Направете тинктура од ѓумбир и куркума, сок од 2 лимони, 1 лажиче мед и вода.

9. Стимулира функцијата на мозокот

Потрошувачката на ѓумбир забавува стареењето и смртта на мозочните клетки и штити од невродегенеративни болести како Алцхајмеровата и Паркинсоновата. Покрај тоа, ѓумбир корен подобрува сите когнитивни функции и помага одржување на меморијата.

8. Борба против стареење

Ѓумбирот содржи огромно количество антиоксиданти, ги забрзува обновителните процеси во организмот, ги неутрализира слободните радикали и токсините.

7. Помага во губење на тежината

Ѓумбирот го забрзува метаболизмот и го намалува апетитот. Додајте свеж ѓумбир на појадок или ручек и додадете го во пијалоците. Ако пиете ѓумбир чај 30 минути пред јадење, ќе јадете помалку.

6. Афродизијак

Ѓумбирот се споменува во Кама сутра и, според легендите, помага да се одржи огнот во врската. Ѓумбирот ја стимулира циркулацијата, го зголемува нивото на хормони и ја зголемува чувствителноста.

5. За светлината кожа

Измешајте еднакви количини на рендан ѓумбир, мед и сок од лимон за да ја подмладите кожата и да ја засјаете. Чувајте маска за лице 30 минути.

4. Антитуморен ефект

Одредени состојки во ѓумбир можат да ја подобрат нашата отпорност кон ракот и да ги ублажат несаканите ефекти на хемотерапијата.

3. Помага да се ослободи од пупки

Измешајте 1 лажиче ѓумбир и 1 лажиче јаболков оцет. Се применува на секој пупка за брзо отстранување на воспалението и црвенило. Микс 1 лажиче ѓумбир, 1 лажиче мед и малку млеко. Нанесете го на лицето и оставете 10-15 минути пред миење.

2. Нормализирајте го составот на крвта

Според истражувањето, редовната потрошувачка на ѓумбир може да го нормализира нивото на холестерол и шеќерот во крвта. Исто така го спречува висок крвен притисок и формирање на згрутчување на крвта. Зовријте вода со малку ѓумбир со цимет, нека се излади и пие два или три пати на ден.

1. Стимулира раст на косата, спречува губење на косата

Ѓумбирот го стимулира протокот на крвта на скалпот и снабдува корените со хранливи материи и го стимулира растот на косата и го спречува опаѓањето. Маска за зајакнување на косата. Комбинирајте рендан ѓумбир и масло од јојоба и масирајте ја во косата и скалпот. Измијте по 30 минути.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close