fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Преработена храна: Природните ароми се прават од анална жлезда на дабар

Ако не водите сметка за вашата исхрана, најверојатно не сте свесни што сѐ јадете во текот на денот. Во овошјето и зеленчукот нема многу изненадувања, освен пестицидите со кои се прскаат и средствата што подолго ги одржуваат свежи, но во преработената храна има сѐ и сешто, од влакна, восок, па дури и нафта.

Адитивот за вкус познат како кастореум најчесто го има во мастики за џвакање, кондиторски производи, алкохол, сладолед, преработки од месо и во аромата од малина.

Се прави од секрет што го лачат аналните жлезди на дабарот, а женките го користат за „обележување“ на територијата и привлекување на мажјаците.

Овој адитив на декларациите најчесто се крие под ознаката „природна арома“, но не е утврдено како дошло до тоа нешто излачено од аналната жлезда на животно да има „добар вкус“.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close