fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Битиќи: Финансиска мерка на Владата-повисоки плати во приватниот сектор

На приватниот сектор ќе му овозможиме покачување на платите од минимални три илјади до 10 илјади денари

Вицепремиерот Фатмир Битиќи се осврна  на финансиска мерка на Владата која ќе резултирала со повисоки плати во приватниот сектор.

-Со јануарската плата воведуваме една новост, на приватниот сектор ќе му овозможиме покачување на платите од минимални три илјади до 10 илјади денари,  за кои нема да има плаќање на придонеси, и ова претставува наш напор во борбата против неформалната економија но и за зголемување на платите во приватниот сектор. Оваа мерка ја поздравија и Стопанските комори, изјави Битиќи.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close