fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Благојчо млад земјоделец од кочанско, добитник на гранд за трактор и комбајн за ориз

Денес преку Програмата за рурален развој оризопроизводителите ја имаат на располагање и мерката за набавка на комбајни и сушари за ориз, можност со која си го модернизираат производството, како нашиот домаќин Благојче.

Благојчо, млад земјоделец којшто се занимава со производство на ориз и житарици. Благојчо преку програмата за рурален развој има добиено трактор и комбајн за ориз со кои си ја олеснува работата, објави министерот Љупчо Николовски по посетата на младиот земјоделец.

Денес преку Програмата за рурален развој оризопроизводителите ја имаат на располагање и мерката за набавка на комбајни и сушари за ориз, можност со која си го модернизираат производството, како нашиот домаќин Благојче.
Повеќе од 30 оризопроизводители ја имаат искористено оваа мерка.

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close