fbpx
ВестиДвор и градинаТоп вести

Домашно ѓубриво за орхидеи – за само 14 дена ќе ги натерате да расцветаат

Сигурно секој сопственик на убави орхидеи мора да се соочи со следнава ситуација кога омиленото растение упорно одбива да цвета, а има многу светли зелени листови и расте добро. Во овој случај треба да му помогнете на вашиот домашен миленик и да го стимулирате неговиот цвет. Еден од начините да го направите ова е да го наводнување цветот со лук и вода.

Секој знае за корисните својства на лукот. Но, не секој знае дека е одличен асистент во грижата за различни шарени растенија, особено орхидеите. Лукот го подобрува кореновиот систем на цвеќето, го стимулира растот и помага во борбата со штетниците.

Ако орхидеата цврсто одбива да цвета, но пак е здрава: активно растат лисјата и не гледате никаква трага од присуство на штетници – тогаш имате потреба од лук вода.

Состојки:

Вода 0,5 литри
Лук – 6 чешниња
Аспирин 0.5 таблети.

Растворете ја силициумската киселина во топла вода.
Изгребете го лукот или притиснете. Кога течноста олади, додадете ја.
Ставете ја течноста во стаклена тегла и потоа оставете ја да отстои 24 часа.

Пред наводнување разредете ја направената инфузија со лукот во оваа со топла вода. За непријатниот мирис на лук не грижете се, таа исчезнува по неколку часа, а орхидеите го добиваат најдоброто од сè што е концентрирано во смесата.

Овој метод не треба да се користи повеќе од неколку пати во месецот, како и во периодот на латентност на растенијата или расцутеност. Ако се прави правилно, во рок од 14 дена треба да се појави ново стебло.

Извор:градина.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close