fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

ДЗС: Цените пораснаа за 21 отсто споредено со минатата година

Цените на основните прехрамбени производи, металите и горивата растат побрзо од прогнозите на експертите. До кога и колку никој повеќе не може да предвиди. Граѓаните се потешко врзуваат крај со крај во месецот

Раст на цените далеку поголем од прогнозите на експертите. Од месец во месец граѓаните се соочуваат со се поскапи цени на производи и продукти и се повисоки цени а најавите се дека зголемувањето ќе продолжи и во наредните месеци, покрај тие дека не очекува можеби најтешката зима поради конфликтот во Украина и последиците од пандемијата на Ковид – 19.

Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) на домашниот пазар минатиот месец продажните цени на производителите на индустриските производи се зголемени за 0.3 отсто на месечно ниво, а на годишно ниво зголемувањето е за дури 21.4 отсто. Во април, споредено со март месец оваа година интермедијарните производи, освен енергија се покачени за 5,8 отсто, нетрајните производи за широка потрошувачка за 1,6 отсто и трајните производи за широка потрошувачка за 0,8 отсто.https://mk.voanews.com/a/6593468.html

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close