вести

Французите се насладуваат на македонските кроасани 4U, дегустатор беше и амбасадорот Тимоние

(Oвој напис е објавен на: ноември 27, 2018)

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние минатата недела ја посети фабриката „Жито пром“ во Гевгелија која неодамна почна да ги извезува своите кроасани 4U во Франција. Гостинот прошета низ погоните и се запозна со процесот на подготовка на кроасаните кои на крајот и ги дегустираше. Оценувајќи ги како исклучително вкусни, Тимоние, кој доаѓа од земјата во која се измислени кроасаните, беше воодушевен од вкусот на 4U. Амбасадорот беше во „Жито пром“ во рамки на неговата официјална посета на општина Гевгелија.

Освен во Македонија, кроасаните 4U во моментов може да се најдат и на пазарите во Холандија, Германија, Полска, Италија, Грција, Катар, Косово, Албанија, Црна Гора, БиХ, Хрватска, Бугарија и Романија. Од неодамна се достапни и во Франција, во синџирот Action, кој има околу 500 продажни места.

– Го прифативме предизвикот да го ставиме нашиот производ на тест пред францускиот истенчен вкус за кроасани. Нашите кроасани гордо ги декларираме како италијански бидејќи рецептурата е правена според нивни стандарди и насоки, но кога и Французин ќе каже дека му се допаѓа производот тогаш знаеш дека си направил добра работа – истакнува Татјана Танева Новаковска од „Жито пром“, додавајќи дека со амбасадорот Тимоние се разговарало за проширување на соработката со Франција на други полиња.

Зборувајќи за производството на 4U, таа посочува дека се користи природен квасец и кроасаните може да се најдат со вкусови на какао, јагода, ванила, кајсија, лешник како и оние со мешаните вкусови на какао и ванила и вишна и ванила. Додека, најновиот производ се празните кроасани по примерот од Франција.

– Француските кроасани генерално се продаваат празни и се крцкави поради големото количество на путер што се користи при нивното производство. Нашите кроасани се меки и лиснати поради различниот состав и начин на производство. Во секој случај, потврдивме и со дегустацијата на амбасадорот дека 4Uсе превкусни – додава Танева Новаковска.

„Жито пром“ годинава го доби интернационалниот сертификат IFS (International Featured Standard) со кој се гарантира врвен квалитет и безбедност на храната. Станува збор за сертификат кој е воведен во 2002 година од германската, француската и италијанската трговска асоцијација и е еден од главните инструменти кој им овозможува на прозводителите да извезуваат во земјите – членки на ЕУ. Во „Жито пром“ веќе се комплетираше и Kosher стандардот, кој е особено значаен за зголемување на извозот.

Фабриката брои 50 вработени. Пред неколку месеци беше отворен и новиот погон за кроасаните 4U со што се зголеми производството. Идните планови се фокусирани на проширување на производната палета, како и на имплементација на стандарди за квалитет кои се бараат на други пазари надвор од Европа.


 

faktor

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close