вестиТоп вести

ГОТОВИ ПРОЦЕНКИТЕ ПО НЕЗАПАМЕТЕНОТО НЕВРЕМЕ ВО ПРЕСПА: Колкави се штетите

(Oвој напис е објавен на: јули 30, 2019)

Во Преспа при невремето кое се случи месецов уништени се плодовите, јаболковите стебла, а дел од нив нема да имаат род и следната година.

Од Општина Ресен велат дека на земјоделските  површини проценката на штети е завршена, големи оштетувања има, а се врши и проценка на штети на објекти, затоа што има оштетувања во автокампот Крани, и тој дел од работата ќе биде готов до 6 август.

„Кај јаболката има оштетувања од 50 отсто до 100 проценти, и може да се каже дека 80 проценти од јаболката се целосно уништени. Освен на плодот, има оштетувања и на стеблата, има откронати стебла, а некои дрвца ќе останат без род за една или две години. Обештетувањето го врши државата, а наша обврска е да направиме пресметка. Тоа треба да помине на совет, потоа оди на  комисија, и на крај треба да помине на Влада и да следи исплата“, вели Љупчо Поповски, член на комисија за проценка на штети.

Љубе Пампулески, претседател на здужението на овоштари „Благој А. Котларовски“ од Ресен вели дека комисијата утврдила дека има огромни штети на насадите со овошје.

„За родот од 2019 година, тоа е завршена работа, јаболката се на земја, не ни можат да се користат. Автоматски и во 2020 година или нема да има род, или ќе биде минимален. Оние јаболка покрај езерото кои беа на удар нема да имаат род, а истото ќе се случи најверојатно и со оние кои се во појасот околу 500 метри од езерото. Многу дрвја немаат ниту лисја, и сега се преземаат мерки со наводнување, да се спасат стеблата, да не се исушат. Но, стотици стебла ќе мора да се обноват“, вели тој.

Пампулески објаснува дека според некои првични информации, од невремето погодени биле помеѓу 300 и 400 хектари површина.

На 10 јули на удар на невремето проследено со град беа овошните насади во селата Крани, Штрбово, Наколец, Љубојно, Долно Дупени.

Овоштарите и претходните години имаа проблеми поради градот, мразот, немањето на пласман.


 

faktor.mk

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close