fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Имаме храна само за 27 години-Светското население ќе биде преголемо за да се храни, вели социобиологот Едвард Вилсон

Дури и сите да станат вегетаријанци, нема да се прехраниме

Научниците нѐ предупредија дека имаме само 27 години додека на луѓето на Земјата целосно им снема храна. Тоа значи дека одиме кон криза со храна. Тие го започнаа одбројувањето до судниот ден и велат дека имаме точно 27 години и 250 дена (ако почнеме да броиме од денес).

Социобиологот Едвард Вилсон додаде дека има потреба од две планети како Земјата за да ги задоволат сегашните човечки потреби.

– Постојат ограничувања во способноста на Земјата да го нахрани човештвото. Дури и ако сите на планетата се согласат да станат вегетаријанци, земјоделското земјиште во светот не може да ја поддржи таа потреба. Светското население ќе биде преголемо за да се храни. Дотогаш, ќе има речиси 10 милијарди луѓе на планетата и побарувачката за храна ќе се зголеми за 70% во споредба со она што ни требаше во 2017 година. Границата за тоа колку луѓе Земјата може да нахрани е поставена на 10 милијарди во апсолутен максимум. Ограничувањата на биосферата се поправени, тука нема простор за движење – изјави тој за Дејли Стар.

Професорот Џулијан Криб рече дека ова е време на глобална криза со храна и дека не гледа излез од неа.

– Доаѓа уште побрзо од климатските промени. Недостатокот на вода, земја и енергија, во комбинација со зголемената побарувачка на населението и економскиот раст, ќе создаде глобален недостиг на храна околу 2050 година – рече тој.https://plusinfo.mk/za-27-godini-e-ostaneme-bez-hrana-duri-i-site-da-stanat-vegetari-anci-nema-da-se-prehranime/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close