вестиТоп вестиХрана

Искористете ја додека е сезона: Сладолед од лубеница

Додека се уште има лубеница, направете сладолед од неа.

 

СОСТОЈКИ:

 

  • 500 мл. слатка павлака
  • 1 шолја кондензирано млеко
  • 400 гр. лубеница
  • 2 пакувања ванила
  • 125 гр. кисело млеко
  • ½ лимонов сок

ПОДГОТОВКА:

 

  1. Се сече и пасира лубеницата во блендер, па се процедува сокот.
  2. Се додава сок од лимон и се става во фрижидер.
  3. Се мати со миксер павлаката  со ванилата и се става млеко пред да биде готова, кисело млеко и сокот.
  4. Се става во пластични садови смесата и се лади

Извор: Готви.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close