fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСоветиТоп вести

Како да направите правилен избор кога купувате краставици

Есента е период кога има најголем избор на зеленчук, но при купувањето треба да се обрне внимание на неколку работи за да одберете убави квалитетен прозивод. Еве неколку совети како да одберете квалитетни краставици.

 

Одберете свежи сјајни краставици но не треба да се мрсни.

Кога купувате одберете ги оние што се цврсти. Кога ќе притиснете со прстите да не пропаѓаат во внатрешноста на краставицата.

Одберете поголеми, но не предебели краставици.

Помалите краставичкии се крцкави и имаат помали семки, што ги прави поатрактивни за многу луѓе и особено за децата.

Избегнувајте краставици со жолти дамки, повредени делови или оние кои лесно се мрдаат. Краставицата треба да е со речиси иста дебелина по целата должина.

Чувајте ги краставиците во фрижидер за ладење. Поради големата содржина на вода во нив, краставиците треба да се конзумираат до 2-3 дена. Избегнувајте да ги чувате во близина на овошје, тогаш краставиците пожолтуваат и полесно се расипуваат.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close