fbpx
ВестиТоп вести

Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден ѕид.

Како што објави Sputnik, експертите со помош на CT – скенирање успеале детално да го испитаат фосилот во ѕидот во кој бил пронајден цветот. Билката е добро сочувана, дури содржи и цвет, корен и индивидуални клетки.

Висината на древниот крин е 40 сантиметри. Експертите успеале да го скенираат фосилот внатре во ѕидот во кој билката е зачувана, без да ја оштетат.

Научниците, исто така, заклучиле дека припаѓа на истата група на билки како модерните лилјани и орхидеи.


 

denar

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close