Кина го блокира увозот на свинско месо од канадски производители

(Oвој напис е објавен на: May 2, 2019)

Кина го суспендира увозот на свинско месо од две канадски компании, според интервјуто со канадскиот министер за земјоделство и кинески царински документ, кој го означува последниот судир во веќе проширениот дипломатски спор.

Министерот за земјоделство на Канада, Мари-Клод Бибо, во интервју за Ројтерс во средата изјави дека сé уште не добила официјално известување од Кина за оспорувањето на дозволата и дека нема да ги идентификува вклучените компании.

“Ние треба да го разгледаме ова”, рече таа по телефон од Отава. “Тоа може да биде само административно. Можеме лесно да се справиме со ситуацијата. Не можам да шпекулирам зошто дозволите се суспендирани”.

Канадско-кинеските врски паднаа на најниско ниво во декември минатата година, кога полицијата во Ванкувер го уапси главниот финансиски директор Менг Ванџо на Huawei Technologies Co Ltd по налог на САД.

Оттогаш, Кина уапси два Канаѓани и го прекина увозот на повеќе канадски компании.


 

vecer