fbpx
ВестиДвор и градинаСоветиТоп вести

Кои цвеќиња можете да ги засадите во октомври?

 

Октомври е време на подготовка за помирно време во природата и не се смета за сезона за садење цвеќиња. Сепак, октомври е идеален месец за садење широк спектар на цвеќе што може да и даде на вашата градина неколку бои и мириси.

Луковици

Луковиците се повеќегодишни растенија кои имаат месести, подземни структури кои складираат хранливи материи за време на мирниот период на растенијата. Луковиците  може да се стават во две категории: пролетни кои цветаат во пролет и есенски кои цветаат наесен.

Есенската сезона е време кога многу градинари садат пролетни луковици, бидејќи им треба време за да се развие нивниот коренов систем пред првите мразови.

Луковиците не треба да се садат додека температурата на почвата не падне под 15 степени.

Цвеќиња толерантни на мраз

Растенијата отпорни на мраз можат да преживеат тешки услови со мало или никакво оштетување. Ледениот цвет е еден од нив, а ова растение е украсено со розови и виолетови цвеќиња.

Кукурек е цвеќе кое може да цвета на температура под замрзнување и е украсено со цвеќиња во форма на чаша што се потпираат надолу. Тоа е повеќегодишно растение кое е лековито, но и отровно.

Златица има жолти цвеќиња кои се појавуваат на врвот на високите стебленца на цвеќето. Расте на сонце, а  може да живее  и под сенка.

Едногодишни цвеќиња

За разлика од повеќегодишните, едногодишните цвеќиња  обично умираат кога ќе се појави мраз. Сепак, неколку видови едногодишни растенија може да се садат на есен.

Наречени издржливи едногодишници, овие растенија претпочитаат постудена сезона, но им треба време да се формираат пред да започне студеното време.

Ден и ноќ и петунии се само некои од овие видови цвеќиња чии семиња можете да ги засадите на почетокот на октомври.

Цвеќиња кои цветаат наесен

Во есен, кога повеќето растенија го завршуваат својот животен циклус, овие растенија цветаат и ве наградуваат со нивните форми, бои и мириси. Меѓу нив има хризантеми, далии, астери.

Што се однесува до хризантемите, тие имаат грмушкаста форма, повеќето сорти не се високи и цветаат до ноември (одредени сорти). Цветовите можат да бидат со различни бои и форми и целосно да го променат вашиот двор на есен.

Далиите се многу украсни цвеќиња и цветаат од јуни до почетокот на октомври. Астерите припаѓаат на повеќегодишни растенија и многу лесно се одгледуваат и цветаат до ноември.

Извор: Агромедиа

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close