fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Која храна е најлоша да се јаде на празен стомак

Гастроентеролог открива која храна ве дуе и ви предизвикува ждригавица

Која храна е најлоша да се јаде на празен стомак?

Повеќето луѓе го започнуваат денот со шолја топло, црно кафе, обично на празен стомак. Бидејќи ништо не може подобро да ги разбуди и да им го „засили системот“ после спиење од овој пијалок. Некои, пак, имаат навика да јадат овошје наутро, верувајќи дека тоа е здрав начин за почеток на денот, но дали е навистина така?

Колку е добро кафето или овошјето во првите утрински часови и дали има храна која не треба да се пие на празен стомак, објасни рускиот гастроентеролог Наталија Круглова. Како што вели, се зависи од состојбата на дигестивниот тракт на човекот.

Доколку има болести на гастроинтестиналниот тракт, посебно внимание треба да се посвети на храна која може да предизвика непријатност во стомакот кога се јаде на празен стомак. Оваа храна вклучува агруми, како и цедени сокови од нив. Овие намирници го стимулираат производството на хлороводородна киселина и може да предизвикаат металоиди, болки во стомакот и подригнување.

Круглова исто така не препорачува пиење јако кафе и слатки газирани пијалоци на празен стомак. Свежо печеното топло месо е исто така лоша опција, а кај некои луѓе со чувствителен дигестивен тракт може да предизвика металоиди, тежина во стомакот и надуеност.https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close