fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

До крајот на октомври треба да се исплатат 3 денари за кг. предадени пченица и 12 илјади денари за хектар јачмен

Асоцијацијата на Петре Стојкоски ја потсетува Владата да ги исплати 3 денари за кг пченица и 12 илјади денари за хектар јачмен

Асоцијацијата на земјоделци чии претседател е Петре Стојкоски го потсетува МЗШВ дека се наближува терминот за исплата на 3 денари по килограм на предадена или складирана пченица и јачмен.

Стојкоски во изјава за Зелена берза вели дека терминот за исплата на парите е до крајот на октомври па оттука ја потесетуваат Владата дека ветените средства помош за производителите на пченица и јачемен треба да се реализраат. Стојкоски вели дека цената на пченицата на берзата е нецели 10 денари за килограм што не ги покрива трошоците на производителите, па Владата треба да го реализира ветувањето за помош на земјоделците.

 

А.Блажевска

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close