вести

Колку може да се заработи од магарешкото млеко?

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

Фармите со магариња се уште се ретки на Балканот, иако еден од најбараните производи е магарешкото млеко, кое пред се има лековито дејство кај бронхијалните болести, но влијае и на зајакнување на имунитетот

kolku mozhe da se zaraboti od magareshkoto mleko

Органското сточарство покрај здравото производство, има за цел и зачувување на автохтоните раси на домашни животни. Магарека работа не се само тврдоглавоста и издржливоста. Магарињата некогаш биле влечна работна сила, а денес стануваат дел од органското сточарство.

Фармите со магариња се уште се ретки на Балканот, иако еден од најбараните производи е магаерешкото млеко, кое пред се има лековито дејство кај бронхијалните болести, но влијае и на зајакнување на имунитетот. Една таква фарма има во околината на Димитровград во соседна Бугарија, пишуваат српските медиуми.

Сергеј Иванов, ветеринар од Димитровград, пред единаесет години одлучил да се занимава со чување на автохтони раси на домашни животни. Покрај каракачанските овци и кравите од сортата буша, има и фарма со балкански магариња. Работата, вели, има економска исплатливост.

– Што се однесува до магарињата, еве јас вака ќе ви кажам отворено. Се случува понекогаш чистата добивка да биде сто евра месечно, некогаш се случува да биде и 500-600 евра месечно. Се зависи од тоа како се трудите да го продадете млекото, но секако, зависи и од побарувачката од млеко на пазарот, вели фармерот Иванов.

Тој додава дека продаваат магарешко млеко, а имаат и помало производство на сапун од ова млеко.

– Колку чини литар магарешко млеко зависи каде го купувате. Кај нас овде во Димитровград е 15 евра литар, а тоа е, колку што следам, најниска цена во Србија. Причина за тоа е фактот што сме далеку од Белград, а инаку оди и до 40 евра во Војводина, изјавува Сергеј за српски медиуми.

Според медиумите од регионот, магарешки фарми има и во Црна Гора и таму литар млеко чини дури 50 евра. Магарињата се животни за кои има многу предрасуди, а всушност се исклучително подобни за чување и се голем пријател на човекот. Магариците дневно не даваат повеќе од половина литар млеко, а често и помалку. Ова е и причината зошто тоа млеко е толку скапо.

Млекото од магарица може да се замрзне и да се чува во фрижидер без да се намали неговата биолошка вредност. Магарешкото млеко е сосема природен органски производ и по молзењето на фармата се филтрира низ стерилна газа и се замрзнува. Има слаткаст вкус, ниска содржина на лоши заситени масти и висок процент на омега 3 и омега 6 масни киселини. Богато е со калциум, магнезиум, фосфор, цинк и калиум. Лизозимите и лактоферините од млекото влијаат на изградба на имунитетот и се природни антибиотици.

Млекото ги лекува или ги ублажува симптомите на астма, кашлица, бронхитис, воспаление на црева, алергии, кожни болести, а значително влијае и врз зголемување на имунитетот. Се препорачува и за новороденчиња наместо замените на мајчиното млеко со млеко во прав или други видови на млеко, особено за децата кои се алергични на млеко. Непреработено се користи и во козметиката за лекување на егземи, псоријази и за разубавување како ладна маска за кожата.

Магарешкото млеко се користи исклучиво термички необработено. Какво било загревање ги уништува неговите својства. Дневно се пие по еден децилитар, во повеќе наврати.

Експертите велат дека за органското чување на животните многу е важен односот кон нив. Како се третирани животните најдобро се гледа кога во фармата ќе влезат непознати луѓе. Ако тогаш се мирни и питоми, значи дека сопственикот кон нив се однесува баш како што треба.

 

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close