вести

Лозари протестираат поради неплатено грозје од неколку реколти

(Oвој напис е објавен на: јануари 15, 2018)

lozje

Лозари протестираат денеска пред винаријата „Стефани“ во Кавадарци, барајќи си ги заостанатите пари за предаденото грозје од 2010 година наваму.

Лозари протестираат денеска пред винаријата „Стефани“ во Кавадарци, барајќи си ги заостанатите пари за предаденото грозје од 2010 година наваму.

Рекоа дека бараат да се сменат состојбите во лозаровинарскиот сектор и Законот за вино донесен од претходната власт. Револтирани се бидејќи досега имало смена на сопственичката структура во винаријата, па не знаеле како да си ги наплатат побарувањата.

– Јас сум иницијатор за формирање на ново Здружение на лозари. Бараме да дојде министерот и да разговараме како понатаму со овие земјоделци. Да не одиме да блокираме патишта и да не преземаме радикални мерки – рече Трајче Кулев, кој побарува околу 2.500 евра, но појасни дека има и такви кои имаат за земање и по пет и десет илјади евра за неплатено грозје од претходните неколку години.

 

Според него, само оваа винарија им должела на лозарите можеби и до милион евра. Не знаеле каде да се обратат повеќе и ќе протестираат се до конечна исплата на родот. Нагласи дека протестот нема политичка позадина туку е борба против винската мафија. Повика да им се придружат лозари од цела Македонија, кои побаруваат пари од било која винарница. Се закани дека ако вака се продолжи, идниот род наместо во винариите, ќе заврши пред општината и доловите.

Лозарот Златко Стојчев кој има 65 години и располага со 300 декари лозје, соопшти дека во 2015 година предал 200 тони грозје во таа винарија, а платени му биле само 30. Сега побарувал уште 30 илјади евра.

Дане Јошев рече дека сите винарии секоја година си прават по ново оро, по една винарија излегува да ги зафркне земјоделците.


 

plusinfo.mk

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close