fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Мирчески-Прогласете елементарна непогода, жетвата на пченка за силажа е преполовена

Апел до Владата и МЗШВ за обесштетување за земјоделците од сушата

Што треба уште да се случи за да прогласите елементарна непогода, апелира до Владата и МЗШВ, Игор Мирчески, земјоделец од Прилеп, координатор на новоформираните земјоделски здруженија.

Според Мирчески сушата остава длабоки и трајни последици врз земјоделското производство, а тоа се  чувствува во сите сектори. Во тек е жетвата на пченка за силажа во Прилепско, а поради сушата и нередовното наводнување, загубите се и до 60 проценти во споредба со лани.

Мирчески напоменува дека поради ваквата состојба се очекува поскапување на храната, повисоки трошоци за фармерите со што ќе бидат приморани да ги продаваат кравите

-Под итно прогласување на елементарна непогода во делот на земјоделието. На овие полиња во Прилепско пченката растеше и до 3 метри, а сега е катастрофа. Приносите по еден хектар беа и до 50 тони, а сега 20 тони од хектар. Што треба уште да се направи за Владата да прогласи елементрана непогода? Екстремните температури и постојаните дефекти на системот за наводнување на Прилепско поле ја доусложнија состојбата, реагира Мирчески во изјава за Зелена берза.

 

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close