fbpx
Вести

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Брачниот пар Ивана и Шаре од Ада се одлучиле да се занимаваат со производство и преработка на овошје.

Тие прават домашен мармалад од кајсија, капина, малина, аронија, и црна рибизла.

Своите производи ги нудат на пазар или на манифестации во Нови Сад, Суботица, Палич, Бачка Топола и други места.

„Насадите со аронија и црна рибизла ги проширивме лани и мислам дека не згрешивме“ – велат тие.

За кајсиите додаваат дека има години кога ќе измрзнат и остануваат без род.

Нивна амбиција е да почнат да прават сушени сливи, чипс од јаболка и круши, сушен домат и слично.

Свежото овошје се продава во сезона, а сушеното може да се продава цела година.

Првите искуства им се позитивни, затоа што луѓето се заинтересирани.


 

faktor

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close