fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Неофицијално-Субвенциите за сточарите ќе се исплатат од 5 до 10 август

За овчарите најпрво ќе бидат исплатени мерките 2.7 и 2.8

Неофицијално од наши извори, дознаваме дека субвенциите за сточарите ќе бидат исплатени во период од 5 до 10 август, откако Собранието го усвои ребаланскот на Буџетот. Ова е најоптимистичката прогноза.

Субвенциите за сточарите (овчарство, краврство, свињарство, живонарство) се во висина од над 25 милиони евра и како што дознаваме парите се обезбедени.

Најголемата сума ќе биде исплатена за овчарите, околу 10 милиони евра.  Овчарите ќе бидат исплатени најпрво за двете основни мерки, по глава на овца и за задржано женско јагне.

А.Б

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close