fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Незадоволни лозари ќе протестираат в среда на регионалниот пат Неготино – Кавадарци

Протестот ќе започне во десет часот

Незадоволни лозари ќе протестираат в среда на регионалниот пат Неготино – Кавадарци, информираа денеска од Иницијативниот одбор што го организира протестот кај месноста „Ило Виларов“.

– Протестот ќе започне во десет часот, веќе пријавивме и во полиција. Очекуваме присуство на лозари, незадоволни од откупните цени на грозјето, соопштија од Иницијативниот одбор на револтираните лозаропроизводители.

Оттаму нагласија дека бараат соодветно субвенционирање на лозаропроизводството, да не се зголемуваат цените за надоместок за наводнување, државата да им ги надомести штетите од временски непогоди.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close