fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Откако Русија се повлече од договорот за жито-расте загриженоста за глобалното снабдување со храна

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека повлекувањето на Русија „ќе им нанесе удар на луѓето кои имаат потреба од увоз на храна“.

Потегот на Кремљ на 17 јули да се повлече од договорот за олеснување на извозот на милиони тони жито од украинските пристаништа веднаш предизвика загриженост, особено во земјите со несигурни извори на храна. Кениската влада брзо го осуди повлекувањето како „нож во грб“ за нациите погодени од суша во Африканскиот рог. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека повлекувањето на Русија „ќе им нанесе удар на луѓето кои имаат потреба од увоз на храна“.

Оттогаш цените на житото варираат. Во понеделник наутро по објавувањето, фјучерсите на пченицата во Чикаго – глобален репер за цените – накратко скокнаа околу 3% пред да паднат подоцна во текот на денот. До среда попладне Русија објави дека сите бродови во Црното Море кои пловат кон украинските пристаништа ќе се сметаат за потенцијален воен товар почнувајќи од среда. Фјучерсите на пченицата скокнаа за 9%.

Најавата за повлекување од понеделникот дојде неколку часа откако експлозиите го оштетија мостот што ја поврзува Русија со анектираниот полуостров Крим. Москва ја обвини Украина за инцидентот, но рече дека нападот не е поврзан со раскинувањето на договорот за жито. Во вторникот, Москва лансираше низа проектили против украинскиот пристанишен град Одеса, клучна точка за извоз на жито.

Потегот на Кремљ на 17 јули да се повлече од договорот за олеснување на извозот на милиони тони жито од украинските пристаништа веднаш предизвика загриженост, особено во земјите со несигурни извори на храна. Кениската влада брзо го осуди повлекувањето како „нож во грб“ за нациите погодени од суша во Африканскиот рог. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека повлекувањето на Русија „ќе им нанесе удар на луѓето кои имаат потреба од увоз на храна“.

Оттогаш цените на житото варираат. Во понеделник наутро по објавувањето, фјучерсите на пченицата во Чикаго – глобален репер за цените – накратко скокнаа околу 3% пред да паднат подоцна во текот на денот. До среда попладне Русија објави дека сите бродови во Црното Море кои пловат кон украинските пристаништа ќе се сметаат за потенцијален воен товар почнувајќи од среда. Фјучерсите на пченицата скокнаа за 9%.

Најавата за повлекување од понеделникот дојде неколку часа откако експлозиите го оштетија мостот што ја поврзува Русија со анектираниот полуостров Крим. Москва ја обвини Украина за инцидентот, но рече дека нападот не е поврзан со раскинувањето на договорот за жито. Во вторникот, Москва лансираше низа проектили против украинскиот пристанишен град Одеса, клучна точка за извоз на жито.

Меѓународните хуманитарни организации сакаат да истакнат дека за луѓето кои живеат во земји со ниски ресурси, ситуацијата веќе била опасна пред војната во Украина.

Елис Налбандијан, регионален менаџер за застапување за кризи на глад за Оксфам во Африка, вели дека храната, горивото и ѓубривата во источна Африка веќе биле скапи поради регионалните конфликти и климатската криза.

„(Договорот за жито) беше важно дипломатско решение за конфликтот што го погодува целиот свет, но поголемото прашање е што системот за храна на глобално ниво е неповратно скршен“, рече таа за NPR од Најроби. „Само кога нешто како црноморската иницијатива за жито ќе престане, тогаш сите обрнуваат внимание на тоа колку е несреќна ситуацијата“.https://pari.com.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close