вестиСовети

Ова е најдобрoто овошје за Ноември

(Oвој напис е објавен на: октомври 31, 2017)

ovosje

Сезонски храна е храна која расте во природни услови. Затоа е најздрава, највкуснота и најевтина.

Сите експерти во светот се согласуваат со тоа дека треба колку што е можно повеќе да консумираат сезонски намирници, бидејќи така промовираме здравје, а исто така уживаме во богатиот вкус и да заштедиме пари.

Јаболка

jabolko

Сезона за јаболка сега е на својот врв. Тие сега се најздрави и највкусни. Тие содржат многу малку заситени масти, холестерол и натриум.

Еден добар извор на витамин Ц и одличен извор на диетални влакна. Јаболка треба да се јадат секој ден а можете да ги подготвите на различни начини.

Авокадо

avokado

Авокадото е кремаво и вкусно. Содржи многу малку натриум и холестерол. Одличен извор е на незаситени масни киселини кои го промовираат здравјето на срцето.

Еден добар извор на растителни влакна, витамин Ц, К и фолна киселина. Авокадото може да се користи за подготовка на различни јадења.

Киви

kivi

Ова е вистинско мало неверојатно овошје. Содржи многу малку заситени масти, холестерол и натриум.

Добар извор е на растителни влакна, витамин Е, калиум, бакар, и одличен извор на витамин Ц и витамин К.

Поради неговата висока хранлива вредност, треба да се ужива во киви во умерени количини.

Портокал

portokal

 

Содржи ниско ниво на заситени масти, холестерол и сол. Добар извор е на тиамин, фолна киселина и калиум и одличен извор на диетални влакна и витамин Ц.

Портокалот е совршен за зајакнување на имунолошкиот систем, особено поради неговата пристапност, што е уште поизразена во ноември.

Круша

krusa

 

Сезоната на круши е сега и својот врв го има во ноември, така што сигурно треба да се користи.

Веќе во декември нема да биде толку пристапна, здрава и вкусна. Содржи многу малку заситени масти, холестерол и сол.

Добар извор на витамин Ц и на диетални влакна.

 

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close