вести

Почна со работа првата дебарска млекарница „Кораб милк“

(Oвој напис е објавен на: март 1, 2017)

mleko-kozie

Почна со работа првата дебарска млекара „Кораб милк“, домашна инвестиција за што инвеститорот Селаудин Мифтаровски инвестираше 450 илјади евра.

Според Мифтаровски литар кравјо млеко во оваа млекарница се откупува по цена од 20 денари, а интересот кај производителите на млеко од општините Дебар и Центар Жупа е голем.

Капацитетот за обработка на млекото во млекарницата е околу 10 тони на ден, а ќе се произведува сирење, кашкавал, изварка, јогурт и кисело млеко.

Градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, изјави дека отварањето на првата дебарска млекарница, дава можност дефинитивно да се надмине проблемот со пласманот на млекото, се отвара можност за нови вработувања, а воедно сточарите од Дебар и регионот, ќе можат да го зголемуваат бројот на кравите со цел да проиведуваат повеќе млеко.

Претседателот на здружението на сточарите „Даши“, Скендер Аме смета дека со отварањето на оваа млекарница се отвара широка можност за развој на сточарството./крај/мф/мн


 

макфакс

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close