fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Птичји  грип се шири во Европа

 

Птичји грип од типот Х5Н8 е регистриран во германската држава Шлезвиг-Холштајн и на езерото Констанца. Соседните земји исто така пријавуваат случаи, пренесува „Шпигел“. Варијанта на птичји грип од типот H5N8 е пронајдена кај диви птици на езерото Констанца. Според Министерството за земјоделство во Баден-Виртемберг, Националната референтна лабораторија на институтот за животни на Фридрих Лофлер потврдила сомнителни случаи.

Малку е веројатно дека вирусот се пренесува на луѓе, бидејќи, според Шпигел, нема познати инфекции кај луѓето.

Овој тип е поинаков  од вирусот Х5Н1, кој исто така предизвикува птичји грип, но исто така може да биде опасен за луѓето.

H5N8 веќе беше откриен во вторникот во Шлезвиг-Холштајн. Наредено  е задолжително затворање на целата живина низ целата држава.

Случаи на птичји грип се пријавени и во Полска, Хрватска и Унгарија. Сепак, сè уште е нејасно дали постои врска помеѓу сите епидемии и дали е иста варијанта на вирусот.

Според Министерството, повеќе од 30 мртви патки биле пронајдени во близина на Констанца.

Од ноември 2014 година, високо патогени вируси H5N8 се откриени на повеќе фарми за живина во Германија и други европски земји. Човечки инфекции со овие вируси сè уште не се откриени, наведува FLI.

„Акутната инциденца на болеста кај дивите птици е загрижувачка во оваа масовна форма“, рече министерот за земјоделство на Шлезвиг-Холштајн, Роберт Хабек.

Слични написи

Back to top button
Close