fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Растенија кои го победуваат туморот

Листата на растенија е навистина долга, а ние ќе ги наведеме оние видови кои може да се одгледуваат кај нас.

 

ИНДИСКА БАНАНА

Препаратот што е сосема природен од различни делови на растенија и плодови е направен од Американците бидејќи фабриката таму секогаш постоела и навистина е жив фосил. Плод со фантастичен вкус кој наликува на крем од банана има одлична хранлива вредност. Пред десет години, билката била откриена како 10.000 пати посилна од хемотерапијата, а потоа американските универзитети почнале со садење на садници, одгледувачи садат расадници кои до сега може да задоволат само 0,08% од американскиот пазар. Во исто време, растението е многу лесно да се одгледува на која било почва, тоа е отпорно на мраз и град, не го напаѓаат инсекти, како и болести. Потребно е само наводнување, додека растенијата се мали, 2-3 години по садењето, сè додека не се формираат растенијата.

ГРАВИОЛА

Слична  на индиската банана  и расте во јужната хемисфера и има слични вредности како индиската банана. Нејзините антиканцерогени својства се во листовите. Попознат е од индиската банана, иако индиската банана е поефикасна. Подготовката се врши на многу едноставен начин, така што сушените листовите се мелат. Но, со цел да се ужива во нејзините благодети доволно е да се засади во еден поголем сад и да се берат листовите  кои можете да ги вметнете во соковник, или да се исуши и да се добие фин прав кој се става во врела вода и се користи како чај во текот на денот.

 

 

ГОЏИ

Бобинката позната како црвен дијамант со многу висок процент на антиоксиданси во црвени бобинки. Ние веруваме дека повеќето луѓе веќе слушнале за гоџи бобинките, но само мал број навистина знаат за нивните извонредни здравствени ефекти. Гоџи бобинките  содржат високи количини на витамини, минерали, полисахариди, протеини, амино киселини, есенцијални масни киселини и други важни антиоксиданси.  Во гоџи бобинките важни антиоксиданти се каротеноиди -. Бета-каротин, зеаксантин, лутеин, ликопен, криптоксантин,  ксантофил.  Сите овие каротеноиди играат  одредена улога во здравјето на луѓето, но потребно е да се укаже на бета-каротен, кој според последните истражувања може да игра важна улога во спречувањето на одредени болести – срцеви заболувања, болести на имунолошкиот систем, рак. Зеаксантинот е каротеноид кој е многу важен за лекување на болести на очите. Гоџи бобинките содржат многу важни витамини – Б1, Б2, рибофлавин. Интересно е тоа што полуметалот  германиум се наоѓа само во гоџи бобинките, кои се користат за лекување на некои видови на рак (рак на дебелото црево, рак на белите дробови, рак на матката), и тоа е многу важно да се зголеми нивото на интерферон.  Гоџи бобинките содржат пет видови на незаситени масни киселини, а меѓу најважните се линолова и алфа-линоленска киселина, кои се неопходни за нормално функционирање на мозокот и нервниот систем. Уште старите Кинези, од каде дошла оваа бобинка, препорачуваат дневна доза од 150 грама кога станува збор за лекување на возрасни. Но, во денешно време, препорачаната доза е помеѓу 10 и 30 грама, но тоа треба да се напомене дека не постои ограничена горна граница. Во нашата земја, бобинки може да се добијат свежи, особено во сува форма или во форма на ладен густ сок. Рокот на траење на свежи гоџи бобинки во фрижидерот е како повеќето свежо овошје, околу 10 дена. Рокот на траење на сушените бобинки од гоџи е многу подолг, околу две години.

СИБИРСКА БОРОВНИЦА

Сибирската боровинка најмногу се одгледува  во Канада и е исклучително богата со диететски антиоксиданти и флавоноиди. Плодовите имаат корисен ефект врз здравјето. Бобинки на сибирски боровинки се богат извор на витамин Ц, антоцијанин, проантоцијанидин и други флавоноиди, и имаат антитуморогени, антимутагени, антимикробни, анти-воспалителни и антиалергиски својства. Содржи високо ниво на антиоксиданти, дури и три пати повеќе од американската боровинка. Се верува дека антиоксидансите играат главна улога во превенција на хронични болести како што се рак, срцеви заболувања, мозочен удар, Алцхајмерова болест, ревматоиден артритис, и катаракта. Витаминот Ц е всушност антиоксиданс кој помага да се неутрализираат слободните радикали одговорни за многу хронични заболувања. Исто така, е одговорен за производство на протеинот наречен колаген кој може да ги забави знаците на стареење, го забрзува заздравувањето на повреди и рани, игра важна улога во заштитата на срцето и го зајакнува имунолошкиот систем.

 

 

ГОРКА ДИЊА

Во горчината, се крие здравјето. Активните состојки на горчливата диња ги активираат механизмите кои ги изгладнуваат и уништуваат злонамерните клетки. Горката  диња или карела, латинското име и е  momordica charantia, е една од растенијата чија легитимна популарност ги оправдува научните истражувања. Ова растение припаѓа на семејството на тропски и суптропски лози и растат главно во областа на Азија, Африка и Карибите. Првично, растението потекнува од Индија, а во 14 век било пренесено во Кина, од каде што почнало да се шири во други делови на светот. Најпознато е по плодот, кој се смета за едно од најгорките плодови во светот. Ова чудн растение се користи многу векови во азиската и африканската хербална медицина поради низа здравствени придобивки. Во западната медицина, само што пристигнала горчлива диња.

 

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close