fbpx
Вести

Рекордни цени на путерот во Европа

puter

Цените на путерот во Европа достигнуваат рекорди поради промената во прехранбените навики кај луѓето.

Млечните гиганти, од друга страна, предупредуваат дека на Европа ѝ се заканува недостиг на овој продукт.

Според податоците на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, цената на путерот во јуни скокнала 14 отсто.

Во Европската Унија резервите на путер на крајот на мај паднаа на 1,39 илјада тони и практично исчезнале во однос на 92,55 илјади тони во мај минатата година.

За скок на цената на путерот има две причини – првата е сè пониската цена на откупните цени на млекото во Европа, а втората е што медицинските истражувања покажуваат дека путерот е поздрав од маргаринот.


 

макфакс

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close