fbpx
Вести

Се извезува македонското јагне, цената ниска

se izvezuva makedonskoto jagne cenata niska

Во моментов најавен е извоз на јагнешко месо за пазарите во Италија, Хрватска, Црна Гора, Србија и Грција. Вообичаено во овој период се пласираат над 20 илјади јагниња. Но бројот од година во година се намалува, и поради последиците од болеста син јазик.

Пазарна нелогика како што се намалува бројот, така се намалува и цената. Според информациите од теренот фармерите велат дека се нуди цена од 120 до 130 денари за килограм жива мера. А изминативе години таа достигнуваше и над 200 денари.

Тагови

Слични написи

3 Comments

  1. Quando suspeitamos que nossa esposa ou marido traiu o casamento, mas não há evidências diretas, ou queremos nos preocupar com a segurança de nossos filhos, monitorar seus telefones celulares também é uma boa solução, geralmente permitindo que você obtenha informações mais importantes.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close