fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Шапуриќ-За откуп се договорени вкупно 25.390.000 кг тутун, со 10 компании

Со откупните компании заклучени се вкупно 28.989 договори.

Директорот на Државниот земјоделски инспекторат Зоран Шапуриќ, за „Зелена берза“ информира дека за  годинашната реколта на тутунот, со 10 компании кои се регистрирани за откуп,  договорени се вкупно 25.390.000 кг тутун, од кои 383.168 кг од тип на тутун “јака“ и 25.011.350 кг тип  “Прилеп“.
Со откупните компании заклучени се вкупно 28.989 договори.
Вкупна површина на земјиште засеано со тутун е 13.050 хектари, потврдува Шапуриќ за „Зелена берза“

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close