fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Депресија, лош мирис на телото, оштетен вид – ова се само неколку работи што може да му се случат на вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук. Постојат многу состојки во зеленчукот и овошјето што не можат да се најдат во која било друга храна и ако ги исфрлите од исхраната, може да имате разни проблеми со вашето здравје.

Може да имате оштетен ноќен вид

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Ако вашиот вид се влошува ноќе, тоа може да резултира со зголемен ризик од паѓање во темница. Освен тоа, видот е клучен за безбедно возење навечер. За да можете да ги гледате предметите во темница, на вашите очи им е потребен витамин А, кој може да се најде во 2 форми: ретинол и бета-каротен. Ретинолот го има во рибиното масло и во јајцата, но тој е многу токсичен ако се внесува во големи количини. Додека јадете зеленчук и овошје, невозможно е да се предозирате со бета-каротен.

Вашето тело може да почне да мириса лошо

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Постојат неколку фактори што придонесуваат за мирисот што го испуштате од вашето тело. Исто како бојата на очите и косата, генетиката го одредува и природниот мирис што доаѓа од вашето масло и од потните жлезди. Покрај тоа, храната што ја јадете влијае многу на мирисот на вашето тело. Едно истражување откри дека луѓето кои јадат зеленчук и овошје имаат попријатен мирис на телото, дури и ако некое време не користеле сапун или дезодоранс.

https://www.kafepauza.mk/zivot/shto-kje-se-sluchi-so-vasheto-telo-ako-prestanete-da-jadete-ovoshje-i-zelenchuk/

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close