fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Српските земјоделци не знаат што да прават со вишокот пченица

Побарувачката и цената почнаа да паѓаат, а во последниот месец килограм на берза чини околу 23,20 динари без данок на додадена вредност.

Земјоделците на Штиг побарале во разговорот со министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство на Србија, Јелена Танасковиќ, да се најде откупувач за повеќе од еден милион тони пченица и да се зголемат субвенциите, изјави земјоделскиот производител Недељко Савиќ. По разговорот на фармерите со Танасковиќ, таа ги замолила да почекаат до 4 април.

 

 

„Танасковиќ рече дека е во контакт со амбасадорот на Кина во Србија, со кого разговараат за извоз на милион тони пченица во таа земја и дека треба да почекаме до 4 април“, рече Савиќ, пренесува Политика рс.

Тој додаде дека земјоделските производители ќе чекаат одговор и дека ќе го одложат протестот кој беше најавен за четврток. Во март минатата година, на предлог на претседателот Александар Вучиќ, Владата го забрани извозот на пченица и покрај предупредувањата на експертите дека тоа е непотребно бидејќи има доволно за домашни потреби и извоз.

Два месеци подоцна беше дозволен ограничен извоз, во квоти од 220.000 тони месечно, но побарувачката и цената почнаа да паѓаат, а во последниот месец килограм на берза чини околу 23,20 динари без данок на додадена вредност.

Савиќ рече дека овој вишок пченица сега им создава огромен проблем на земјоделците бидејќи не само што не ја продале, туку и затоа што жетвата е за три месеци и нема каде да складираат новата култура.https://www.slobodenpecat.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close