fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Стоилковски: Ценовникот за 200% поскапа вода за земјоделството е уште еден удар на Владата врз земјоделците

„Прашање е зошто владата го криеше ценовникот за поскапа вода за земјоделството, донесена одлука во мај, а објавена во јули? Ова е уште еден удар врз земјоделството и за ова мора да има одговорност“, додаде Стоилковски.

Доволно говорат фактите дека браната Калиманци е полна , а овчеполието се исуши . Иста е состојбата и во Росоман, Градско, каде протокот на вода е помал речиси за половина пред санацијата таму. Со Николовски и со Ковачевски, штетите за земјоделството се долгорочни.

Вака портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски за време на денешната прес-конференција одговори на новинарско прашање за проблемите со наводнувањето во земјоделието и донесениот нов ценовник за воден надомест кој е поскап за 200%.

„Прашање е зошто владата го криеше ценовникот за поскапа вода за земјоделството, донесена одлука во мај, а објавена во јули? Ова е уште еден удар врз земјоделството и за ова мора да има одговорност“, додаде Стоилковски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close