fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Струмичката лута пиперка се помалку се произведува

Лутата пиперка е се помалку застапена во струмичкиот регион. Интересот
со годините се намалува, а производителите велат дека затоа има многу
причини.

Од голем број болести до висока цена на чинење на производот.
Велков вели дека токму големиот број болести придонеле полека да се
напуштаат автохтоните сорти на пиперка и тие се веќе сосема
заборавени.
Малата понуда на пазарот годинава и однесе солидна цена на лутата
пиперка којашто се движеше од 30 до 50 денари за килограм.

Извор:Телма

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close