fbpx
Вести

Светските цени на храната во јануари на двогодишен максимум

Светските цени на храната во јануари на двогодишен максимум

Светските цени на храната во јануари достигнаа речиси двогодишен максимум, помогнати од растот на цената на шеќерот и извозните цени на житариците и растителните масла.

Тоа го соопшти Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Ценовниот индекс кој го пресметува ФАО и кој ги мери месечните промени на цените на кошниците производи (житарици, масла, млечни производи, месо и шеќер), порасна во јануари на 173,8 поени од ревидираните 170,2 поени од декември.

 


вечер

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close