Времето денес со дожд и пониски температури

Времето денес со дожд и пониски температури

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, поинтензивни претпладне во јужните и источните делови. Врнежите кон крајот на денот ќе престануваат на истокот. Ќе дува засилен северен ветер, особено долж Повардарието, кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Дневните температури ќе се движат од 10 до 19 степени. Дефицитот на врнежи од околу 80-100 литри е на некој начин и долната граница која е потребна за активно отпочнување на припремите за…

Повеќе...

Навремени информации за времето се од корист за македонските земјоделци

Навремени информации за времето се од корист за македонските земјоделци

Екстремните временски појави претставуваат сериозна опасност за земјоделството и руралната економија, поради што македонската Влада ја препознава важноста на редовното информирање и системите за рано предупредување за заштита на земјоделието од климатските промени. На денешната работилница во Градско, ФАО, Управата за хидрометеоролошки работи и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство организираа група учесници од разни области – вклучително Агенцијата за поддршка и развој на земјоделството, организациите на земјоделци и граѓанските здруженија – за да ги…

Повеќе...

Навремени информации за времето од корист за македонските земјоделци

Навремени информации за времето од корист за македонските земјоделци

26 септември 2018, Скопје– Екстремните временски појави претставуваат сериозна опасност за земјоделството и руралната економија,поради што македонската Влада ја препознава важноста на редовното информирање и системитезарано предупредување за заштита на земјоделието од климатските промени. На денешната работилница во Градско, ФАО, Управата за хидрометеоролошки работи и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вклучително Агенцијата за поддршка и развој на земјоделството, организациите на земјоделци и граѓанските здруженија – за да ги претстават достигнувањата и да ги идентификуваат…

Повеќе...

Метеоролозите со нова временска прогноза

Метеоролозите со нова временска прогноза

    Од денес  и во текот на наредните денови влегуваме во постуден период со пониски температури, посочуваат метеорлозите.   Не очекува променливо и облачно време со сончеви периоди. Во попладневните часови се очекуваат повремени локални врнежи од дожд и грмежи. На повеќе места ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Се оечкува температурите  на воздухот да се движат од 24 – 31 степен целзиусов. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат…

Повеќе...

Облачно со локален дожд

Облачно со локален дожд

Променливо облачно време со повремен локален дожд ќе преовладува и денеска во Македонија. Во јужните делови од државата се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, особено на запад и североисток. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а  дневната од 15 до 22 степени. УВ-индексот ќе изнесува 5. Во Скопје, слично време со повремен локален дожд и ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 15, а…

Повеќе...

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно

    Времето утре претпладне ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно, со локален дожд и грмежи и со услови за локална поја на град. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се движи од 20 до 31 степен. До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни и понекаде се очекува да наврне…

Повеќе...

Ни времето ни „чесните“ луѓе не им беа наклонети на земјоделците

Ни времето ни „чесните“ луѓе не им беа наклонети на земјоделците

Годината што измина ја одбележаа и штетите од пролетниот мраз, кој во некои региони од државата уништи речиси 100 проценти од овошните и од лозовите насади. Новата власт, пак, обвини дека дотогашното раководство во Министерството за земјоделство трошело народни пари за шопинзи по бутици, кафеани, журки во странски дискотеки. Мирјана Чакарова МИА Блокирани субвенции, зголемен увоз, проблем со откупот на праските и бостанот, продадени 21.000 тони пченица од стоковите резерви во пресрет на жетвата и…

Повеќе...

Невообичаено топлото време добредојдено за есенските култури

Невообичаено топлото време добредојдено за есенските култури

Невообичаено високите температури за овој период од годината, не само што нема да се одразат негативно врз есенските посеви, туку се и добредојдени за нивен развој, велат агрометеоролозите. Според Ангелко Ангелески од УХМР, раните есенски култури издржуваат и пониски температури во зимски услови. Никаков проблем немаат ниту овошките и виновата лоза, а има и доволно влага во почвата. – Поради фактот дека немаше екстремно ниски температури, ваквото време овозможува развој на есенските посеви кои се уште…

Повеќе...

Николовски: Се следи ситуацијата со дождот и неговото влијание врз земјоделството

Николовски: Се следи ситуацијата со дождот и неговото влијание врз земјоделството

Ја следиме состојбата и Министерството за земјоделство и УХРМ веднаш штом ќе добијат соодветни сознанија односно официјални потврди, ќе ги покренат сите процедури што се во наша надлежност, изјави денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Повеќе...

Агро метео – температури под нула, доаѓа и снег

Агро метео – температури под нула, доаѓа и снег

Поради спуштање на студен воздух од север, вечерва и утре претпладне ќе има врнежи од дожд претежно во западните и јужните делови од земјава, кои повремено ќе бидат со умерен интензитет.

Повеќе...

Временска прогноза: променливо со температурни осцилации

Временска прогноза: променливо со температурни осцилации

Попладне зголемување на облачноста која ќе услови слаби врнежи од дожд прво во западните, северозападните и југозападните предели во доцните попладневни часови а во вечерните часови и во североисточните, источните предели.

Повеќе...

Временска прогноза до крајот на оваа работна недела

Временска прогноза до крајот на оваа работна недела

Попладне околу Шар Планина со услови за слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува доумерен слаб северен и северозападен ветер. Утринските температури од 7 до 16 степени, додека пак максималните дневни температури ќе се движат од 21 до 33 степени.

Повеќе...

Неделна временска прогноза

Неделна временска прогноза

До крајот на оваа недела се очекуваа температурно стабилизарање на атмосферата и враќање на температурите кои што се вообичаени за овој период од годината. Веќе од сабота не очекуваат враќање на летото и температури кои што се вообичаени за месец август.

Повеќе...

Невреме ќе ја зафати Македонија попладне

Невреме ќе ја зафати Македонија попладне

Од УХМР информираат дека претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, додека попладне се очекува да има локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер, особено во северните и во источните делови.

Повеќе...

Времето денес и за викендот кој следи

Времето денес и за викендот кој следи

Во Македонија во петок уште едно свежо утро со температури од 9 до 19 степени. Во текот на денот сончево и топло со дневни температури од 26 до 37 степени. Во деновите од викендот тропски денови, ќе биде сончево и многу топло со пораст на температурите.

Повеќе...

Какво време не очекува до крајот на неделата

Какво време не очекува до крајот на неделата

Во Македонија во четврток сончево и многу топло со пораст на максималните температури кои ќе се движат од 27 до 38 степени. Во петок претежно сончево, попладне и навечер во североисточните, источните и југоисточните предели нестабилно со услови за локални врнежи од дожд и температури од 28 до 38 степени.

Повеќе...

Во Македонија денес не очекува уште еден натпросечно топол летен ден

Во Македонија денес не очекува уште еден натпросечно топол летен ден

Ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува доумерен слаб северозападен и североисточен ветер. Утринските температури од 14 до 23 степени, додека пак максиамлните дневни температури ќе се движат во интервал од 28 до 38 степени. УВ индексот ќе има вредност 8.

Повеќе...

Четири региони денеска во портокалова фаза – почитувајте ги препораките

Четири региони денеска во портокалова фаза – почитувајте ги препораките

Скопскиот, Осоговско – Малешевскиот, Јужновардарскиот и Пелагонскиот регион денеска се зафатени со температури од портокаловата фаза поради што се препорачува бремените жени и хронично болните лица над 60 години да се ослободат од работни обврски.

Повеќе...

Надпросечно топол петок

Долж вардарскиот тек таа ќе достигне максимална вредност помеѓу 37°С и 40°С, со тоа што четириесетката ја очекуваме на потегот од Демир Капија до Гевгелија, додека во останатиот дел од земјава истата ќе има вредности помеѓу 35°С и 27°С. На повисоките места во западниот крај околу 28°

Повеќе...

Вонредна информација за најава на топлотен бран

Вонредна информација за најава на топлотен бран

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ во наредните денови ќе преовладува сончево и многу топло време. Најтопло ќе биде за време на продолжениот викенд, кога на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а вдолж Повардарието ќе достигне и 40 степени, стои во пргонозата на УХМР.

Повеќе...
1 2