Благодетите на есента (фотогалерија)

Благодетите на есента (фотогалерија)

  Месец октомври можеби е еден од најактивните месеци во земјоделството, а и најбогатиот со плодови. ова е период  на берба на грозјето. Можеби на лозје е највесело.  Во минатото за домаќинска куќа се сметала онаа што има бочва со вино. Гроздоберот воопшто не е лесна операција, но  дополнителна убавина е тоа што се собира семејството од најмало до најголемо за побрзо да се собере грозјето.       Тоа е одлична можност најмладите во…

Повеќе...

Тиквешки регион Грозјето не дособрано винариите завршуваат со откупот

Тиквешки регион     Грозјето не дособрано винариите завршуваат со  откупот

Како Здружение „Напредни лозари“ се согласивме да побараме од надлежните загарантирана производна цена на грозјето.   Со тони грозје не е собрано од повисоките делови на Тиквешијата, а винариите за овој викенд  завршуваат со откупот на грозјето, реагираат од Здружението „Напредни лозари“. Зоки Пешков претставник на Здружението од Тиквешкиот регион за „Зелена берза“ вели дека денес и утре се последните денови за откуп на грозјето од страна на винариите, а родот од повисоките регион воопшто не…

Повеќе...

Тиквеш „тимбилдинг“: Сите вработени секојдневно на гроздобер, па во канцеларија

Тиквеш „тимбилдинг“: Сите вработени секојдневно на гроздобер, па во канцеларија

На гроздобер од утрото во четири часот, па на работа во канцеларијата во Скопје. Сметководители, одговорни за човечки ресурси, вработени во административниот дел, експерти, енолози, директори на сектори – сите вработени во најголемата винарија во земјава секојдневно прво берат грозје на лозовите насади, после работата ја продолжуваат на своето стандардно место. Не е приказна од кафана, туку е редовна практика во „Тиквеш“, компанијата во која управува познатиот Светозар Јаневски. Во време кога грозјето стаса за…

Повеќе...

Исплатени над 1 милион евра за дополнителната интервентна мерка за предадено грозје на лозарите

Исплатени над 1 милион евра за дополнителната интервентна мерка за предадено грозје на лозарите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјодетсвото, Николче Бабовски, одржаа прес конференција во врска со исплатата на интервентната мерка за поддршка во лозарството. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска исплати околу 66,2 милиони денари ( над 1 милион евра) на 6.240 лозари, за дополнителната субвенција од 1 денари за килограм предадено грозје во регистрираните винарски визби. Со оваа исплата како…

Повеќе...

Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона со старо нови проблеми

Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона  со старо нови проблеми

Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона на грозје со старо нови проблеми Бербата на  трпезното грозје е почната, а наскоро ќе почне и бербата на винскотогрозје. Како некое непишано правило почнуваат и проблемите на лозарите.  На стартот се на нова сезона ,но проблемите се истите оние што ги мачат години на назад. Цената на грозјето најмногу ги мачи.Не се задоволни од третманот на винарниците. Сметаат дека големите винарски визби тактизираат со цената која во…

Повеќе...

Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Ниту зрно грозје нема да им дадеме на винариите и ќе ги радикализираме протестите, порачаа доцна синоќа тиквешките лозари од протестот кој го организираа на градскиот плоштад. На кавадарчани им се приклучија лозари од сите производни региони бидејќи сите ја делат истата мака со старите цени по кои сакаат да откупуваат винариите.  Наместо ланските 10 за смедервката и 13 за вранецот лозарите бараат винариите да ги зголемат откупните цени кои со години се непроменети на…

Повеќе...

Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за реални откупни цени на грозјето

Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за  реални откупни цени на грозјето

  Незадоволни од винарските визби лозарите од Тиквешијата одлучија од денес да излезат на протести. Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци протестот го закажа за вечер пред општината во Кавадарци. Лозарите сметаат дека се уценети од винарските визби околу годинешниот откуп. Тие бараат цената на Смедеревката да не биде под 16 ден, а Вранецот да не биде под 18 ден. за килограм. Бараат помош од државата да ги заштити. Доколку се случи откупната цена да…

Повеќе...

Договор за грозјето нема, лозарите не исклучуваат радикални протести ако визбите не попуштат

Договор за грозјето нема, лозарите не исклучуваат радикални протести ако визбите не попуштат

Лозарите и винарите не постигнаа договор за цената по која ќе се купува винското грозје од  годинашнава реколта. Производителите на грозје бараат повисока цена од лани, визбите давале иста цена, но за повисоки шеќерни единици. Според лозарите тоа значело дополнително намалување на цената за повисок квалитет на грозје. Вчера тие три часа разговараа во Кавадарци. На состанокот беше и министерот за земјоделство, Трајан Димковски, пратеникот Панчо Минов и градоначалникот Митко Јанчев. Лозарите бараат визбите да…

Повеќе...

Министерот за земјоделство ќе се сретне со лозари и винари, ќе се разговара околу откупот на грозјето

Министерот за земјоделство ќе се сретне со лозари и винари, ќе се разговара околу откупот на грозјето

Министерот за земјоделство Трајан Димковски денеска во Кавадарци треба да се сретне со лозари и винари, на закажаната средба во општинската зграда. На средбата ќе се разговара околу откупот на грозјето, за МИА информираат од Здружението ,,Напредни лозари”. Пред средбата, лозарите побараа поддршка од градоначалниците на петте општини од регионот. – Слушаме неофицијално дека визбите прво тврделе дека сакаат малку грозје за да кажат дека има вишок на винско грозје со цел цените да бидат…

Повеќе...

ЛОЗАРИТЕ ПРЕДЛАГААТ ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ФАКУЛТЕТ ДА ГО ЦЕНИ КВАЛИТЕТОТ НА ГРОЗЈЕТО

ЛОЗАРИТЕ ПРЕДЛАГААТ ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ФАКУЛТЕТ ДА ГО ЦЕНИ КВАЛИТЕТОТ НА ГРОЗЈЕТО

Земјоделскиот факултет, наместо винариите да ги одредува шеќерните единици за грозјето при откупот, бараат тиквешките лозари. Тие ја повикаа оваа научна институција на помош за да ја одреди технолошката зрелост на грозјето и кога тоа да се бере. Велат дека им е преку глава од уцените на винариите, кои им ја нудат истата цена и за мала шеќерност, но и за грозје со виоки малигани. Лозарите бараат од владата со новиот закон за вино да…

Повеќе...

Лозарите бараат откупна цена од 15 до 20 денари за килограм грозје

Лозарите бараат откупна цена од 15 до 20 денари за килограм грозје

Се најавуваат откупни цени од по 11 денари за откупен килограм смедеревка и 13 денари за откупен килограм вранец. Ако на тоа се додадат и субвенциите по хектар од Владата тоа ќе значи дека за еден килограм предадено грозје смедеревка, производителот ќе добие вкупно 12 – 13 а за вранецот 14 – 15 денари. Тиквешките лозари бараат откупната цена на грозјето да изнесува најмалку 15 до 20 денари за килограм колку што се нивните пресметки…

Повеќе...

Заштита на винова лоза од болести и штетници во фенофазите пораст на зрно, затварање на грозд, прошарок и зреење на грозјето

Заштита на винова лоза од болести и штетници во фенофазите пораст на зрно, затварање на грозд, прошарок и зреење на грозјето

  Во фенофаза на пораст на зрната и формирање на гроздови, виновата лоза е високо осетлива на инфекции од најзначајните патогени болести, а тоа се причинителот на пламеница, пепелница и сиво гниење, додека од штетните инсекти од најголемо значење е сивиот гроздов молец. Причинителот на пламеница се јавува на сите зелени делови на лозата, а најчесто се нападнати листовите и зрната од гроздовите. Зрната може да бидат заразени од нивното заврзување па се до прошарок…

Повеќе...

Грозјето да биде стратешки производ, бараат лозарите

Грозјето да биде стратешки производ, бараат лозарите

Грозјето да биде стратешки производ со заштитена цена, предлагаат лозарите и бараат ова да биде една од измените во Законот за вино. Мерката, сметаат, ќе значи гарантиран пласман и сигурна егзистенција на производителите, сигурност за околу 200.000 луѓе. Регионалното здружение „Напредни лозари” овој и другите предлози ќе ги достават до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. -Предлагаме и откупувачите на грозје да имаат финансиска гаранција за исплата на откупениот род. Рокот за исплата да биде…

Повеќе...

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот sвет Освоени 15 награди и повторно златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“   Скопје, 22.05.2019 –Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux&Domaines“забележаа одличен успех на еден од најголемите и највлијателни светски вински натпревари –„Decanter“, кој по 16-ти пат се одржува во Лондон. Врвнотоцрвено ‘тероар’ вино „Барово“од бербата 2016-та и оваа година освои златен медалво конкуренција од…

Повеќе...

Со Автохони сорти на грозје до врвни вина

Со Автохони сорти на грозје до врвни вина

Дали Македонија има автохтони сорти на грозје? Колку автохтоните сорти на грозје во Македонија се генетски испитувани? Колку нашите експерти имаат работено на селектирање на автохтоните сорти за добивање на поквалитетен род? Ова се дел од прашањата за кои е речиси невозможно да се добие соодветен одговор бидејќи речиси никој не се занимава со подетални истражувања кои барем делимично може да дадат одговор. Секоја година кај нас се заменуваат стотици хектари стари лозови насади со…

Повеќе...

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година

Лозарите најавуваат штрајк ако не им се плати грозјето предадено во 2015 година. Во изјава за МИА, денеска тие нагласија дека ќе го бојкотираат дури и празникот на лозаропроизводителите „Свети Трифун“ кој се смета за нивни заштитник, ако не ги добијат парите. За помош околу решавањето на нивниот проблем, писмено тие се обратиле и до премиерот Зоран Заев, барајќи да се сретнат со него. Вчера се сретнале со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, а за вечерва…

Повеќе...

Зимска резидба на грозјето

Зимска резидба на грозјето

Под ампелотехника се подразбираат сите мерки кои се преземаат на виновата лоза во вид на насочување на стеблото или ластарите, резидба или примена на биорегулатори. Резидба е ампелотехничка мерка со која одредени делови на виновата лоза се прекратуваат делумно или целосно. Резидбата може да биде: на зрело, во период на мирување (зимски одмор) и на зелено, во текот на вегетацијата. Со силниот должински пораст, ластарот секоја година е подалеку од својот корен за неколку метри….

Повеќе...

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

Околу милион и 400 илјади евра им должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години. Оваа информација ја потврдија од Државниот инспекторат за земјоделство. -Винарската визба “Повардарие” од Неготино, според податоците со кои располагаме, должи уште околу 780 илјади евра за откупено грозје во 2014 и 2015 година. Исплатени беа околу 5,2 милиона евра и расчистени беа обврските за реколтата од 2016 година. Следните две години оваа винарница не откупуваше грозје, појаснија…

Повеќе...

Лозари заминаа на рочиште во Гостивар, бараат пари за грозјето од 2015 година

Лозари заминаа на рочиште во Гостивар, бараат пари за грозјето од 2015 година

Триесетина лозари од Кавадарци денеска заминаа на судско рочиште во Гостивар, за да ги бараат парите за предаденото грозје во 2015 година. Петстотини лозари побаруваат 850 илјади евра. Винаријата во Кавадарци која своевремено беше отворена со германски капитал замина во стечај, а рочиштето е во Гостивар, бидејќи седиштето на компанијата, од Кавадарци беше префрлено таму. Претседателот на Здружението „Напредни лозари”, Трајче Кулев појасни за МИА дека тие 850 илјади евра се однесуваат на основен долг,…

Повеќе...

Почна аплицирањето за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено грозје

Почна аплицирањето за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено грозје

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој соопшти дека денеска почнува поднесувањето барања за финансиска поддршка за произведено и продадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“ во регистриран капацитет за производство на вино во земјава. „Финансиска поддршка од еден денар ќе добијат сите земјоделци кои произведеното грозје од сортите ‘вранец’ и ‘смедеревка’ го предале на регистриран капацитет на вино во Република Македонија“, велат од агенцијата во своето соопштение. Оттаму додаваат и дека земјоделците…

Повеќе...

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Николовски: Креираме мерки за развој на лозарството, оваа година постигната повисока откупна цена за грозјето

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска заедно со претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, присуствуваа на манифестацијата „Валандовска ракијада“. Оваа манифестација се одржува по 19-ти пат, за прв пат оваа година е поддржана и од Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство. Овој настан го симболизира завршувањето на гроздоберот. Министерот Николовски, ги информираше присутните за сумираните податоци за годинешното откупено грозје, како и за сегашните и идните мерки што ги презема МЗШВ…

Повеќе...
1 2 3 4