Вардар Македонски не ја краси Македонија

Вардар Македонски не ја краси Македонија

  Реката Вардар на само десетина километри растојание поминувајќи низ неколку тетовски села се загадува за три класи. Ако во тетовско Стенче речиси сите испитувања на Центарот за јавно здравје Тетово, резултатите покажуваат дека реката е за капење, на излезот од Јегуновце десетина километри подолу, Вардар е полна со фекалии и разни отпадни води, и припаѓа меѓу трета и четврта категорија. Причините за загадувањето на најголемата река во Македонија се големи и видливи со голо…

Повеќе...

Јадење кое отвора апетит: Крем салата од печени пиперки!

Јадење кое отвора апетит: Крем салата од печени пиперки!

  Неодолив вкус, салата која се јаде и отвора апетит. Со месо на било кој начин или меки печени компирчиња е одлична… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 100 г мајонез 200 г кисела павлака 1 чен лук малку сечкан магдонос 2 – 3 лажици оцет од јаболки (може и лимон или алкохолен оцет) сол, црн пипер малку шеќер Подготовка: пиперките испечете ги во рерна, оставете да отстојат, излупете и исчистете од семките. Исечкајте на…

Повеќе...

Македонија морала да забрани увоз на риба: Ќе ни врати ли Косово со царински бариери?

Македонија морала да забрани увоз на риба: Ќе ни врати ли Косово со царински бариери?

Додека Македонија било неопходно да забрани увоз на риба за порибување, со иста мерка се заканија и од косовската страна Министерот за земјоделство, Трајан Димковски вели дека причината за забрана на ваквиот увоз  важи за сите земји кои што немаат спроведено мониторинг и немаат гаранција дека материјалот што ќе се внесе кај нас е здравствено исправен. Она за што има дозвола за увоз е свежата риба, но таа ќе треба веднаш да се пласира во маркетите…

Повеќе...

Македонија лидер во регионот по искористување на средства од ИПАРД 2 програмата

Македонија лидер во регионот по искористување на средства од ИПАРД 2 програмата

Агенцијата за финансиска подршка и рурален развој како имплементатор на ИПАРД програмата излезе со  многу оптимистички прогнози, околу искористувањето на средствата од ИПАРД програмата. Првиот човек на агенцијата Николче Бабовски, вели дека годинава од оваа програма ќе се искористат сите пари од европските фондови. Како што рече досега се искористени 30 % од европските пари. Тој додаде дека средствата одат во вистински раце, и затоа земјава станала лидер во регионот – Зошто велам лидери во регионот,…

Повеќе...

„ВИНА ОД МАКЕДОНИЈА“ НА САМИТОТ ВО ПОЗНАЊ

„ВИНА ОД МАКЕДОНИЈА“ НА САМИТОТ ВО ПОЗНАЊ

Во рамки на Самитот на Западен Балкан,  на националниот штанд на Република Северна Македонија, Здружението „Вина од Македонија“ („Wines of Macedonia)  ги претстави македонските вина.  На националниот штанд минувачите имаа можност да ги дегустираат најквалитетните вина од повеќе македонски винарници, како и да се запознаат со начинот на производство на истите. Извршниот директор на Здружението, Елена Младеновска-Јеленковиќ, истакна дека учеството на овие настани ни овозможува подобро да се промовираме како земја, но и подобро да…

Повеќе...

Заштита на јаболкото во производни услови на Р. Македонија

Заштита на јаболкото во производни услови на Р. Македонија

Јаболкото има голема употребна вредност, такашто, освен свежо, може да се користи во замрзната, или преработена состојба. Како земјоделски производ на глобално ниво, јаболкото е рангирано на трето место со годишно производство од околу 76 милиони тони во 2012 година.Се очекува, производството на јаболко да се зголемува и во иднина. Во Република Македонија, јаболкото е најзастапениот овошен вид со вкупно годишно производство од околу 124 000 тони. Водечки производен регион на јаболко во Република Македонија…

Повеќе...

На пазарите одамна го нема доматот по кој сите ја препознаваа Македонија

На пазарите одамна го нема доматот по кој сите ја препознаваа Македонија

Граѓаните се разочарани, бидејќи на пазарите одамна го нема доматот по кој сите ја препознаваа Македонија. И покрај тоа што на нашиот пазар нема ГМО домати, сепак и оние што ги има се за никаде На пазарот понудата на домати е разновидна со различна боја и големина. Доматите ги има буквално во сите нијанси на црвена, меѓутоа внатрешноста на сите им е иста, зелена со жили. И покрај тврдењата дека кај нас нема ГМО домати,…

Повеќе...

Македонија троши стотици милиони за увоз на храна

Македонија троши стотици милиони за увоз на храна

Македонија станува се позависна од храна од странство. Увозот има континуирана тенденција на раст. Само минатата година за оваа ставка се одлеале фантастични 628 милиони евра што е нешто над 8% од вкупниот извоз. Дополнителни речиси 82 милиони се потрошиле за пијалаци и тутун. За десет години увозот на храна се зголемил за 180 милиони евра, во 2008-та бил 424 милиони, а во 2018-та достигнал 605 милиони. Од друга страна извозот на храна лани бил…

Повеќе...

МЗШВ и Слоу фуд Македонија ја официјализираат соработката

МЗШВ и Слоу фуд Македонија ја официјализираат соработката

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска ќе ја официјализира соработката со националната организација Слоу Фуд Македонија преку потпишување меморандум. Меморандумот предвидува соработка во повеќе области, а меѓу приоритетните е користењето заштитени ознаки за квалитет. По овој повод, Слоу Фуд Македонија на МЗШВ ќе му ја достави Листата со традиционални производи во Република Македонија, на која работеше изминатиот период. Настанот ќе го отвори министерот за земјоделство Љупчо Николовски, а ќе присуствуваат претставници од науката, земјоделскиот сектор и активисти на…

Повеќе...

Заштита на житните култури во производни услови на Р. Македонија

Заштита на житните култури во производни услови на Р. Македонија

  Житните култури имаат големо економско значење за Република Македонија, скоро 81% од обработливата површина во Р.М. се под житни култури, т.е. тие се одгледуваат на површина од 160 988 ha (според Државниот завод за статистика на Р.М. (2012/14)). Од кои пченицата е на прво место од житните култури. Заштитата на стрните жита од плевели, болести и штетници е процес кој се одвива во текот на целата година. Навремената заштита го зголемува квалитетот и квантитетот…

Повеќе...

Стопанската комора на северозападна Македонија апелира компаниите да ги користат средствата од ИПАРД програмата

Стопанската комора на северозападна Македонија апелира компаниите да ги користат средствата од ИПАРД програмата

Стопанската комора на северозападна Македонија апелира до нејзините членки да аплицираат за искористување на финансиските средства од ИПАРД Програмата. Од Комората велат дека им стојат на располагање на компаниите за стручен совет и помош околу изработката на проектите и процесот на аплицирање. –  Досега имавме добри примери и се надевам дека ќе имаме поголем интерес во иднина. Апелирам до компаниите да се обратат преку Комората за подобар и побрз пристап до овие финансиски средства. Ние…

Повеќе...

Македонија не може да произведе храна ниту за домашни потреби

Македонија не може да произведе храна ниту за домашни потреби

Државата мора сериозно да се посвети на поголема искористеност на земјоделскиот потенцијал, бидејќи и покрај географската местоположба и благодатите што ги дава климата, Македонија е зависна од увоз на храна   Малите и расцепкани земјоделски парцели, климатските промени и големиот дел од необработените површини се главните причини зошто Македонија увезува храна и зошто приносите се далеку од регионалниот просек. И покрај милионските суми кои државата секоја година ги издвојува за земјоделски субвенции Македонија месечно за…

Повеќе...

Зошто за плата од 500 евра никој не сака да биде овчар во Македонија?

Зошто за плата од 500 евра никој не сака да биде овчар во Македонија?

Сточарите ширум Македонија мака мачат да најдат овчар, иако нудат плата од 500 евра. Овој проблем го има и во источниот и во западниот дел на Македонија. Скендер Аме, претседател на Здружението на сточари „Даши“ од Дебар вели дека во Дебарско има 40.000 грла овци, тој поседува 700 овци, но добар овчар тешко се наоѓа. „Секој сака да работи, но 8 часа, додека овчарството бара 24 часа работа. Тоа е тешка работа, човекот ќе биде…

Повеќе...

Има ли во Македонија храна третирана со јонизирачко зрачење?

Има ли во Македонија храна третирана со јонизирачко зрачење?

Агенцијата за храна и ветеринарство годинава за прв пат започна со испитувања дали на македонскиот пазар има храна третирана со јонизирачко зрачење. Станува збор за употреба на една од поновите технологии со кои се продолжува рокот на траење на производите и се подобрува нивниот квалитет и безбедност, но, чија употреба според законските прописи треба да биде означена на производот. Ова за сега се однесува единствено на производите од увоз бидејќи во Македонија во нема регистрирано…

Повеќе...

Македонија сѐ уште не знае каков туризам да развива

Македонија сѐ уште не знае каков туризам да развива

Падна и предлог Македонија да не копира други туку да се фокусира, на пример, на гастрономијата која треба да ја брендира преку привлекување на познат бренд ресторан и Скопје да го развива како конгресен центар. Македонија за да има високи приходи од туризмот треба да одлучи каков туризам ќе развива. Во определбата за масовен, елитен, алтернативен или рурален и еколошки, треба да се имаат предвид предностите кои ги дава земјата. Ова денеска на Форум за…

Повеќе...

АХВ: Во Македонија нема „африканска свинска чума“, „Македонски шуми“ – Демир Капија шири дезинформации

АХВ: Во Македонија нема „африканска свинска чума“, „Македонски шуми“ – Демир Капија шири дезинформации

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го демантира известувањето пратено до собирачите на други шумски производи испратено од „Македонски шуми“ ПСШ Демир Капија во кое се тврди дека во Република Македонија е потврдена појавата на опасната заразна болест „африканска свинска чума“ кај диви свињи. -Бараме од одговорното лице во ова јавно претпријатие кое ја дезинформира јавноста и непотребно внесе страв и паника кај граѓаните официјално да ја демантира ваквата дезинформација, наведува АХВ. Во Македонија во…

Повеќе...

Земјоделците фрлаат јаболка, сливи и зелки бидејќи нема откуп, а Македонија од идната година ќе произведува ГМО храна

Земјоделците фрлаат јаболка, сливи и зелки бидејќи нема откуп, а Македонија од идната година ќе произведува ГМО храна

Земјоделците се жалат на слабиот откуп, а поради тоа фрлаат јаболка, зелка и сливи, а владата на СДСМ од идната година планира да произведува ГМО грана. Од следната година ќе се дозволи производство на Генетски модифицирана храна во земјава. Агенцијата за храна најави измени на Законот за безбедност на храна во кој точно ќе се дефинира како храна која содржи, е составена или произведена од генетски модифицирани организми може да се пласира на пазарот. Откако…

Повеќе...

Македонија е втора по најнеобработена земјоделска површина во Европа

Македонија е втора по најнеобработена земјоделска површина во Европа

Обработливата површина е дел од земјоделската површина и претставува дел на кој се одвива интензивниот дел на земјоделското производство.  Денес, односно во 2016 година, обработливата површина зафаќа само 40,73% од земјоделската површина (1,267 милиони ха земјоделски површини и 0,516 милиони ха обработлива површина.) Изразена по жител, обработливата површина во Македонија изнесува само 0,24 ха (сметано на 2,1 милиони жители) и е на второ место по  маломерност на обработливата површина по жител во Европа. Таб.1  Движење…

Повеќе...

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија може да се измени и дополни во одреден дел постоечкото законодавство што е прилично обемно и секој вид храна посебно се уредува како се складира, означува и како се транспортира. Измените и дополнувањата се потребни пред се во Законот за безбедност на храна што ќе повлече носење нови два подзаконски акти, но и мали измени и на законите за донација и оние закони кои се однесуваат на даночни политики заради ослободување и стимулирање…

Повеќе...

Во Македонија не се увезени сурими ракчиња од Јапонија

Во Македонија не се увезени сурими ракчиња од Јапонија

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека досега нема добиено нотификација за небезбедна пратка сурими ракчиња по потекло од Јапонија. Според Системот за евиденција на влез и транзит на пратки од животинско потекло на Агенцијата за храна и ветеринарство, увоз на ваков вид производ од Јапонија не е извршен. – Невистинити се објавите по социјалните мрежи дека во земјава се увезени вакви небезбедни производи за кои и од објавените фотографии на декларацијата се гледа…

Повеќе...

Се увезува ориз од Грција наместо да се произведе во Македонија

Се увезува ориз од Грција наместо да се произведе во Македонија

Кочанско поле и годинава се очекува да даде принос од околу 15.000 тони на ориз, засаден на близу 3.000 хектари. Повеќе ќе се увезе, главно од Грција, велат производителите. Па така, во пакувањата под име „кочански ориз“ ќе јадеме грчки ориз, чие производство е поефтино, благодарение на финансиските олеснувања со европските субвенции. – Нашиот ориз не е конкурентен поради високата цена на производство. Друг проблем е негувањето на автохтоните сорти на ориз, кои се карактеристични…

Повеќе...
1 2 3 8