Некои добиле пари, а некои не-преспанските овоштари незадоволни од интервентната мерка за индустриско јаболко

Некои добиле пари, а некои не-преспанските овоштари незадоволни од интервентната мерка за индустриско јаболко

Преспанските овоштари не се задоволни во целост од исплатата на стандардната и интервентната мерка за индустриско јаболко. По вчерашната средба со министерот за земјоделство Трајан Димковски во Ресен ,тие реагираат дека кај апликантите кои истовремено бараат субвенции по двете мерки, 1.10 и 1.10 а, им биле исплатени  субвенции само заедна мерка. Во исто време министерот им кажал дека се спорни околу 5000 тони  јаболко и дека овоштарите треба наново да аплицираат, а парите ќе ги…

Повеќе...

Димковски: До средината на септември треба да се исплатат сите обврски од интервентниот денар за лозарите и овоштарите

Димковски: До средината на септември треба да се исплатат сите обврски од интервентниот денар за лозарите и овоштарите

Основните субвенции на лозарите ислатени, а до средината на септември и лозарите и производителите на праски до средината на септември треба да ги добијат предвидените интервентни по еден денар за килограм грозје и праски. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски при денешната посета на Подрачната единица на МЗШВ одговорајќи на новинарски прашања рече дека средствата ќе се предвидат со ребалансот на Буџетот за оваа година. Тој појасни се доцни со исплатата бидејќи пријавувањата…

Повеќе...

Овоштарите од Преспа донираат јаболка на сиромашни семејства

Овоштарите од Преспа донираат јаболка на сиромашни семејства

Производителите на јаболка од Преспа ќе донираат околу 50 тони јаболка на хуманитарни организации ширум земјата кои ќе завршат во социјално загрозени семејства. На овој начин, овоштарите велат дека сакаат да ја покажат својата хуманост и вишокот јаболка да не го фрлаат. -Ние како овоштари сакавме да покажеме дека не бараме само пари да се одвојуваат од буџетот и да ни се дава помош. Сакавме со нашата хуманост да покажеме дека имаме јаболко кое ќе…

Повеќе...

Овоштарите се едуцираа како да се справуваат со болеста монилија

Овоштарите се едуцираа како да се справуваат со болеста монилија

Во Делчево денеска се одржа едукативна работилница на тема „Мерки за превенција и сузбивање на штетниот организам „монилија фруктикола“ кај коскестото овошје. Едукативното предавање со овоштарите од Пијанечко-Малешевскиот регион се одржа на иницијатива на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а присуствуваа претставници на Фитосанитарна управа, Државниот инспекторат за земјоделство, Факултетот за земјоделски науки и храна, како и од Агенцијата за потикнување на развојот на земјоделството. – Целта на трибината е да се потенцира актуелната…

Повеќе...

Преспанските овоштари пред колапс, бараат поголеми субвенции

Преспанските овоштари пред колапс, бараат поголеми субвенции

Иако денеска во долниот дел на Преспа беше прекрасно сончевовреме со чист воздух за кого пекаат урбаните заедници, сепак, објективот нанашата камера долови жална слика со несобрани или испопаѓани јаболка во многуовоштарници, но и илјадници тони на конзумно јаболко што никој не го купувадури и за симболична цена. Педесет и петгодишниот Бујар Зејнели од с. Крани којима австралиски пасош, се врати во родниот крај и се реши заработеното вотуѓина да го вложи во јаболкови насади…

Повеќе...

Ниската цена на јаболкото ќе ги извади овоштарите на протести

Ниската цена на јаболкото ќе ги извади овоштарите на протести

Ниската цена на јаболкото може деновиве да ги извади револтираните овоштари на протести. Велат дека тотално се во минус оваа година со работата, затоа што индустриското јаболко се продава за 1 денар по килограм, а трпезното за 7,8 или 10 денари, што исто така е нерентабилно. Додаваат дека имаат високи трошоци за производство, прскање, за плаќање на работна рака. „Производствената цена е 10.5 денари, и луѓето се во минус. Оваа година имаме хиперпродукција на јаболко….

Повеќе...

Овоштарите бараат субвенции за индустриското јаболко

Овоштарите бараат субвенции за индустриското јаболко

Бербата на јаболката во Преспа на големо почна а со тоа почна и трката за откуп. Земјоделците одат од врата до врата кај откупувачите но цените годинава поразителни. За конзумното јаболко ајдарет за кое што лани се нудеше цена од 12 до 15 денари годинава ни за 10 денари нема интерес за откуп поради двојно поголемиот род во Полска и слабиот интерес за Рускиот пазар. Но уште по драматична е состојбата со така нареченото индустриско…

Повеќе...

Овоштарите од Преспа бараат враќање на градобијната заштита

Овоштарите од Преспа бараат враќање на градобијната заштита

Последното невреме проследено со град уништи околу 80% од јаболковите насади во Преспа. Најпогодено беше селото Јанковец, каде градот по третпат ги погоди јаболката. Овоштарите од Преспа бараат да се врати заштитата од град. Велат дека климатските промени и глобалното затоплување го зеле својот данок, особено последните 7-8 години откако нема градобијна заштита. – Откако е стопирана градобијната заштита оставени сме на милост и на немилост. Прво е градобијната заштита, после тоа се мрежите, па…

Повеќе...

Преспа: Овоштарите бараат да се врати градобијната одбрана

Преспа: Овоштарите бараат да се врати градобијната одбрана

Четврта година по ред Преспанскиот Регион води битка со временските непогоди, a само овој месец Преспа двапати ја погоди невреме со град. Големи штети кај јаболкниците од 50 до 100 проценти предизвика невремето со град што минатиот викенд ја зафати Преспа, се жалат овоштарите. Тие под итно бараат да се врати градобијната одбрана затоа што се оставени само на себе, а осигурувањето на родот не им ја надоместува реално штетата. Тие предупредуваат дека без градобијна…

Повеќе...

28 милиони денари субвенции неделава ќе легнат на сметките на 544 овоштари

28 милиони денари субвенции неделава ќе легнат на сметките на 544 овоштари

На сметките на 544 овоштари неделава треба да легнат 28 милиони денари. Тоа е сумата која МЗШВ предвидува да ја исплати како субвенција. Покрај овоштарите неделава отштета треба да добијат и лозарите и погодените од штетите кои настанаа при невремето во Гази Баба. Од кабинетот на министерот посочуваат дека се прават напори да им се излезе во пресрет и земјоделците и на овоштарите од преспанската околина.   фактор

Повеќе...

Почнува исплатата на субвенциите за овоштарите и лозарите

Почнува исплатата на субвенциите за овоштарите и лозарите

На почетокот на неделава ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и лозарите, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Изготвени се решенијата за исплата на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот неделава“, соопшти МЗШВ. Освен за овоштарство, изготвени се и решенијата за исплата на субвенции за лозарство и за штетите од невремето во општина Гази Баба. Исплатата и на овие субвенции ќе биде на почетокот…

Повеќе...

Овоштари од Преспа не ги добиле ланските субвенции, ниту обесштетувањата од мразот

Овоштари од Преспа не ги добиле ланските субвенции, ниту обесштетувањата од мразот

Земјоделци од Ресен се уште немаат добиено дел од ланските субвенции, ниту се обесштетени од мразот што ја зафати Преспа. Тие денеска го изразија својот револт пред Подрачната Единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостапанство, а се сретнаа и со градоначалникот Ѓоко Стрезовски. – Со месеци и тука и во Скопје ни велат дека ќе се исплатат субвенциите и штетите, а пари нема. Поради доцнењето на исплатата по овие два основи, се наоѓаме во…

Повеќе...

Овоштари од Делчево на предупредувачки протест, бараат обесштетување од пролетниот мраз

Овоштари од Делчево на предупредувачки  протест, бараат обесштетување од пролетниот мраз

Група овоштари од Делчево денеска излегоа на предупредувачки протест и побараа обесштетување од пролетниот мраз по теркот на обесштетувањата од поплавите кои се исплатија во другите региони. Овоштарот Славчо Гоцевски потенцираше дека ова е предупредување и доколку до крајот на овој месец не се обесштетат овоштарите ќе организираат поголеми протести со поддршка на овоштарите од Малешевијата. – Се собравме за да предупредиме за исплатата на штетите од пролетните мразеви. Комисиите беа на терен, но никој не…

Повеќе...

Николовски им даде ветер во грб на овоштарите чии праски завршија на депонии

Николовски им даде ветер во грб на овоштарите чии праски завршија на депонии

Министерот за земјоделие со вончовечки напори бара деновиве решение за проблемите со кои се соочуваат овоштарите. Поради ниската откупна цена и немањето пласман изминативе денови праските од Росоман од кои поголемиот дел се со лош квалитет завршија на депонија и расфрлани по улици. Министерот вчера им даде ветер во грб на овие земјоделци. Тој посочи дека сериозно се разгледуваат сите нивни барања и ја повтори одлуката за дополнителните шест денари субвенции со која ќе им се…

Повеќе...

ОХРИДСКИТЕ ПЧЕЛАРИ РЕАГИРААТ ОВОШТАРИТЕ УПОТРЕБУВААТ НЕСООДВЕТНИ ХЕМИСКИ ПРЕПАРАТИ

ОХРИДСКИТЕ ПЧЕЛАРИ РЕАГИРААТ ОВОШТАРИТЕ УПОТРЕБУВААТ НЕСООДВЕТНИ ХЕМИСКИ ПРЕПАРАТИ

Пчеларите бараат од овоштарите да употребуваат соодветни хемиски препарати за третман на овошните култури. Употребата на несоодветни хемиски препарати индиректно негативно влијаат врз квалитетот на медот, на пчелните семејства, но и врз родот на овошките кои зависат од опрашување на пчелите, укажуваат пчеларите. Минатата година пчеларите побарале од Центарот за јавно здравје да им помогне за да се намали штетното влијание од прскањето, но досега ништо од тоа. Меѓусебна соработка на охридските пчелари и овоштари…

Повеќе...

Овоштарите извршуваат зимска заштита

Овоштарите извршуваат зимска заштита

Со малото стабилизирање на времето вчерашниот и денешниот ден земјоделците интензивно го користат за заштита на овоштарниците со праски и тоа против кадравост на лисјата на праските и гниење на плодовите.

Повеќе...

Овоштарите со години им го загорчуваат медот на пчеларите

Овоштарите со години им го загорчуваат медот на пчеларите

Овоштарите со години им го загорчуваат медот на пчеларите. Употребата на пестициди со кои се третираат овошните насади е причината поради која со години наназад во кошниците има се помалку мед – се пожалија медарите во штипско.

Повеќе...