Оризопроизводителите против дополнителни субвенции

Оризопроизводителите против дополнителни субвенции

Дополнителни субвенции од пет денари за килограм предадена оризова арпа се контрапродуктивни за откупната цената на белото злато, тврдат кочанските оризопроизводители. Новата субвенција само им ја намалила откупната цена. Стојан Ѓеорѓиев кој  произведува ориз на два и пол хектари вели дека нема голем ќар од она што го произведуваат во кочанско поле. Цената на оризот со години е ниска, а која зависи и од светските берзи. За дополнителната субвенција пријави и потврди доставиле околу 1.000…

Повеќе...

Колку придонесоа субвенциите за развој на земјоделството – разговор со министерот Николовски во Студио 1

Колку придонесоа субвенциите за развој на земјоделството – разговор со министерот Николовски во Студио 1

Гостин во отвореното Студио 1 на телефонска линија со граѓаните беше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој зборуваше за состојбите во аграрот. Како што објасни, Владата има обезбедено средства за субвенции, а во наредната година ќе се доделуваат принципиелно. -Најголемата критика според сите истражувања и анализи кои треба да ни послужат за постепени промени беше дека субвенциите немаат ефект, односно не се прилагодени на заедничката европска политика или не даваат доволно ефект…

Повеќе...

Утре истекува рокот за поднесување на барања за субвенции за ориз и оризова арпа, за произведени и предадени градинарски или овошни култури како и за органско производство

Утре истекува рокот за поднесување на барања за субвенции за ориз и оризова арпа, за произведени и предадени градинарски или овошни култури како и за органско производство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги потсетува земјоделските производители на ориз и оризова арпа, на произведени и предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети, како и за производителите на органски земјоделски производи дека утре истекува рокот за аплицирање за добивање на финансиска поддршка. Пет денари по килограм ќе добијат земјоделските стопанства кои имаат засеани и ожнеани површини со ориз и оствареното производство на…

Повеќе...

Преспанските овоштари пред колапс, бараат поголеми субвенции

Преспанските овоштари пред колапс, бараат поголеми субвенции

Иако денеска во долниот дел на Преспа беше прекрасно сончевовреме со чист воздух за кого пекаат урбаните заедници, сепак, објективот нанашата камера долови жална слика со несобрани или испопаѓани јаболка во многуовоштарници, но и илјадници тони на конзумно јаболко што никој не го купувадури и за симболична цена. Педесет и петгодишниот Бујар Зејнели од с. Крани којима австралиски пасош, се врати во родниот крај и се реши заработеното вотуѓина да го вложи во јаболкови насади…

Повеќе...

Над 6,2 милиони евра за исплата на субвенции за органско производство, млеко и други мерки

Над 6,2 милиони евра за исплата на субвенции за органско производство, млеко и други мерки

Владата на денешната седница обезбеди 385 милиони денари или над 6,2 милиони евра за исплата на преостанати субвенции за неколку мерки од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година. Конкретно, со оваа сума ќе се исплатат субвенции за мерката за органско производство, дополнителна помош за производство во отежнати услови, субвенции за литар предадено млеко, субвенции за мерката за 60 отсто покривање на трошоците за осигурителни полиси, како и за други мерки од Прогрaмата…

Повеќе...

За субвенции аплицирале 50 млекопроизводители од Дебар и Центар Жупа

За субвенции аплицирале 50 млекопроизводители од Дебар и Центар Жупа

Педесет млекопроиводители од општините Дебар и Центар Жупа аплицирале за субвениции.  Финасиската поддршка се однесува за произведено и предадено кравјо и овчо млеко во периодот мај-септември годинава.   – За финансиска подршка за предадено млеко во преработувачки капацитети аплицираа 50 млекопроизводители. За периодот за кој ќе бидат исплатени субвенцииите имаат предадено по околу 50 тони кравјо и овчо млеко месечно, од кое околу 70 отсто е кравјо. Субвеницирањето  е 3,5 денари за литар, изјави Арбен…

Повеќе...

Поради ниската цена голем дел од индустриското јаболко  ќе остане  несобрано

Поради ниската цена голем дел од индустриското јаболко  ќе остане  несобрано

По неколкудневниот прекин, поради дождот и снегот, овоштарите воПреспа продолжија со бербата на јаболката што останаа по овоштарниците.  Официјално бербата на трпезното јаболко е завршена и остана да се дособери родот што ќе оди како индустриско јаболко. Овоштарите оваа сезона ја оценуваат како катастрофална. Ова најмногу се должи на цената по која се откупува јаболкото. Единствена надеж за ублажување на состојбата се оние три денари што државата им ги вети на овоштарите. „Цената е многу…

Повеќе...

Бизнис заедницата со допис до МЗШВ и Анѓушев бара укинување на скалестото субвенционирање во земјоделството

Бизнис заедницата со допис до МЗШВ и Анѓушев бара укинување на скалестото субвенционирање во земјоделството

Стопанската комора на Македонија, Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ), Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) и Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) испратија официјален допис до Министерството за земјоделство со кој бараат да се поттикне дискусијата и решавањето на проблемите што ги засегаат микро, малите и средните претпријатија од земјоделскиот бизнис сектор. Укинување на скалестиот систем на субвенционирање во земјоделството, измена на Законот за семенски и саден материјал, како и подобрување на…

Повеќе...

Од идната година „зелена нафта“, субвенциите 160 милиони евра

Од идната година „зелена нафта“, субвенциите 160 милиони евра

Земјоделците ќе добијат „зелена нафта“ од почетокот на наредната година. Процесот на нејзино обезбедување се заокружува, а ќе се реализира преку Платежната агенција за да се избегнат секакви злоупотреби. Како што изјави денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски по отворањето на Годишниот министерски состанок во Струга, земјоделците ќе добијат „зелена нафта“ предвреме, ако се земе предвид за кога е проектирана оваа владина мерка. Со оглед дека овој модел на поддршка е нов, се уште се…

Повеќе...

Во тек аплицирањето на лозарите за субвенции за предадено грозје во регистрирани визби

Во тек аплицирањето на лозарите за субвенции за предадено грозје во регистрирани визби

Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес неделава почна аплицирањето на  лозарите од велешкиот поширок регион за добивање субвенција,  1 денар по килограм за предадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“, исклучиво во регистрирани Винарски визби. Како што информира Зоран Наковски раководител на ПЕ на МЗШВ во Велес, кај нив веќе има пријавени заинтересирани лозари за оваа субвенција на Владата. -Тие заедно со  апликацијата која ја добиваат од кај нас,…

Повеќе...

Николовски: Годинава во законскиот рок исплатени се 95 отсто од субвенциите

Николовски: Годинава во законскиот рок исплатени се 95 отсто од субвенциите

Оваа година за разлика од претходните во законскиот рок се исплатени 95 отсто од субвенциите, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопансто Љупчо Николовски денеска во село Сарамзалино каде врачи десетина договори на индивидуални земјоделци од светиниколскиот регион. – Во делот што се исплатени правени се дополнителни контроли и дополнителни административни процедури од страна на Платежната агенција. Но ако правиме споредба со претходните години до рокот – 30 јуни кога се исплаќаа 45-50 отсто од…

Повеќе...

Субвенциите за откупеното винско грозје до средината на февруари

Субвенциите за откупеното винско грозје до средината на февруари

Субвенциите од еден денар за откупен килограм винско грозје од годинашната берба, Владата ќе им ги исплати на лозарите најдоцна до средината на февруари 2019-та, односно до празникот Свети Трифун кога се закројува лозјето. Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање од Панчо Минов рече дека во буџетот за наредната година се испланирани парите за лозарите. Секој што предал винско грозје за откуп до визбите има обврска најдоцна до 25 декември 2018 да достави апликација…

Повеќе...

Започна аплицирањето за добивање на субвенции за откупувачите на сливи и на пченица од овогодинешната реколта

Започна аплицирањето за добивање на субвенции за откупувачите на сливи и на пченица од овогодинешната реколта

Сите откупувачи на сливи и преработувачи на пченица од денеска се до 25- ти декември 2018 – та година  ќе може да поднесуваат барања за финансиска поддршка за откупени сливи и пченица од домашно производство од овогодинешната  реколта. Корисници на подмерката „Директни плаќања за откупени сливи од род 2018 година од домашно производство“ се правни лица регистрирани за преработка на земјоделски производи и правни лица регистрирани за вршење на трговија со земјоделски производи запишани во…

Повеќе...

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Поволните временски услови за одредени сорти земјоделски производи оваа година им овозможија богат род, но и многу главоболки на одгледувачите. Големите количества земјоделците не можат да ги продадат, бидејќи нема извоз, а ни доволно откупни центри. Поради опасноста од гниење на родот на нивите, од Министерството за земјоделство оваа година дадоа субвенции за откупени сливи, а од неодамна и субвенции за предадени јаболка во откупните центри. Сепак, за да биде парадоксот поголем, како што посочуваат…

Повеќе...

Почна третата фаза за пријавување за субвенции за продадено млеко

Почна третата фаза за пријавување за субвенции за продадено млеко

Започна третата фаза за пријавување на сточарите за добивање субвенции за продаденото млеко во периодот од мај до септември годинава. Од буџетот за оваа намена  обезбедени се 2,5 милиони евра.     sitel

Повеќе...

Во тек аплицирањето за субвенции за трета фаза произведено и предадено млеко

Во тек аплицирањето за субвенции за трета фаза произведено и предадено млеко

Во тек е поднесувањето барањата за директни плаќања за произведено и предадено овчо, козјо и кравјо млеко од мај до септември 2018 година, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Рокот за аплицирање е до петти ноември 2018 година. Висината на поддршката изнесува четири денари за литар овчо и козјо млеко, како и 3,5 денари за кравјо млеко. Барањата се поднесуваат електронски во подрачните единици на Министерството за земјоделство, каде што…

Повеќе...

Овоштарите бараат субвенции за индустриското јаболко

Овоштарите бараат субвенции за индустриското јаболко

Бербата на јаболката во Преспа на големо почна а со тоа почна и трката за откуп. Земјоделците одат од врата до врата кај откупувачите но цените годинава поразителни. За конзумното јаболко ајдарет за кое што лани се нудеше цена од 12 до 15 денари годинава ни за 10 денари нема интерес за откуп поради двојно поголемиот род во Полска и слабиот интерес за Рускиот пазар. Но уште по драматична е состојбата со така нареченото индустриско…

Повеќе...

Земјоделците бараат субвенции од државата по европски терк

Земјоделците бараат субвенции од државата по европски терк

Земјоделците бараат повеќе пари од државата за поддршка на овој сектор, велат, не сакаме ништо повеќе освен субвенции по теркот на Европската унија, од чиј буџет годишно се издвојуваат по 67 отсто за земјоделството. Од Агро бизнис комората сметаат дека најмногу треба да се форсираат големите преработувачки капацитети, да добиваат грантови од 30 па до 90 проценти. Само тие можат да го покренат развојот, бидејќи секое примарно производство на пченица под 50 хектари носи загуби….

Повеќе...

Дополнителни субвенции за лозарите

Дополнителни субвенции за лозарите

Лозарите ќе добиваат дополнителен еден денар субвенција за предадено винско грозје во домашните капацитети. До 25-ти декември ќе можат да аплицираат за дополнителните пари за вранецот и за смедеревката. На откупните пунктови ќе присуствуваат и претставници на лозарските здруженија за да се намали манипулацијата со шеќерните единици по кои се одредува цената на грозјето. Лозарите годинава треба да добијат вкупно еден и пол денар повисоки субвенции за килограм смедеревка и вранец. Односно по 1 дополнителен…

Повеќе...

Откупот на сливите минимален, ефект од субвенциите нема да има, велат производителите

Откупот на сливите минимален, ефект од субвенциите нема да има, велат производителите

Залудни ќе бидат трите денари субвенција за сливите ако нема откуп и ако родот остане на нивите, реагираат денеска производителите од Делчевско откако Министерството за земјоделство вчера ја соопшти интервентата мерка за надминување на проблемот со откупот. Во овој регион, нагласуваат, околу 4.000 тони сливи моментно чекаат пласман. Овоштарите од Радовишко сметаат дека има две причини за слабиот откуп – едната и можеби клучна, велат, е големиот род кој за околу 30 отсто го надминува ланскиот, а втората…

Повеќе...

И годинава малку мед, а субвенциите ниски, велат пчеларите

И годинава малку мед, а субвенциите ниски, велат пчеларите

Пчелари од Струга, Битола, Виница, Охрид, Прилеп и Струмица викендов имаат можност да презентираат мед, пчелни производи и опрема на 4. Саем на медот во Струга. Саемот го организира Здружението на пчелари „Матица“ од Струга како дел од проектот „Органска фарма – рурална кохезија за зголемен потенцијал на руралниот туризам и одржлив економски рурален развој“ имплементиран од здружението „Рурбан култ“. Претседателот на здружението „Матица“ Шефит Шемшедини за МИА вели дека ваквите манифестации се одлична можност…

Повеќе...
1 2 3 12