Македонец најмногу сака леб, газирано и цигари

Македонец најмногу сака леб, газирано и цигари

Леб, компири, ориз, пилешко месо зелка, пиперки, јаболки и лубеници се меѓу производите што годишно најмногу ги конзумираат граѓаните во Македонија. Статистиката покажува дека просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки и 14 килограми домати. Македонците, покажува анкетата на статистика, јаделе 5,4 килограми макарони, и 182 јајца во годината. Од морската…

Повеќе...

ПОСКАПИ ЦИГАРИ: Некои брендови поскапеа за 10%, ценовниот раст ќе продолжи ?

ПОСКАПИ ЦИГАРИ: Некои брендови поскапеа за 10%, ценовниот раст ќе продолжи ?

Ново поскапување на цигарите. Цената на некои од брендовите се зголеми дури за 10%. Ова пролетно поскапување е во рамките на планираната законска динамика за зголемување на цените на овој акцизен производ. Имено, законската регулатива предвидува раст на цената на цигарите секоја година, најмалку за 4 денари и овој цикулс треба да трае до 2023 година. Во продавниците во земјава дел од брендовите веќе се продаваат по повисоки цени. Според информации од терен, дел од…

Повеќе...

Македонецот годишно јаде 70 кг леб, пие 0,7 литри ракија, пуши 40 кутии цигари…

Македонецот годишно јаде 70 кг леб, пие 0,7 литри ракија, пуши 40 кутии цигари…

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека просечно, еден граѓанин во Македонија годишно јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки, 14 килограми домати… Граѓаните во Македонија годишно конзумираат и по 6,7 килограми сирење, 24,3 литри млеко во тетрапак, 13,8 литри јогурт, 5 литри кисело млеко, 1,5 килограми кисела павлака, урда и кашкавал по три килограми…

Повеќе...

Philip Morris може да ги исфрли од производство класичните цигари

Philip Morris може да ги исфрли од производство класичните цигари

Philip Morris International, најголемиот светски производител на цигари, би можел во блиска иднина да престане да продава цигари, откако на пазарот, во Велика Британија, лансираа нов алтернативен продукт за цигарите наречен IQOS. Производот IQOS е цигара без чад, која веќе е во продажба на повеќе од десетина пазари, вклучувајќи ги Јапонија, Швајцарија и Италија. Тутунот се загрева доволно за да се произведе пареа без тој целосно да изгори. Компанија верува дека ова ќе прави помалку…

Повеќе...

Ново поскапување на цигарите

Ново поскапување на цигарите

Производителите решија да направат поскапување и за до 5 денари по кутија, а некои брендови, како на пример „марлборо” за неколку месеци поскапеа и по 10 денари за една кутија. Цената на „филтер 57″ се зголеми за три денари и чини 58, а од 55 на 58 денари се поскапени и тврдите пакувања на „класик блу” и „класик ред”.

Повеќе...

Ново поскапување на цигарите

Ново поскапување на цигарите

Македонците дневно трошат околу 240 илјади евра на цигари, покажуваат груби пресметки. Според истражувањето на американскиот Институт за метрика и евалуација на здравството, Македонија има најголем број на пушачи во регионот. Пушат речиси 37 проценти од населението, или 740.000 граѓани.

Повеќе...

Петиција на продавачите на цигари во Македонија

Петиција на продавачите на цигари во Македонија

Стотина сопственици на киосци и на специјализирани продавници за цигари од Прилеп, Битола, Штип и од повеќе други македонски градови почнаа да потпишуваат петиција до производителите и дистрибутерите на цигари во Македонија, незадоволни од нискиот рабат што го добиваат од продажбата на цигари.

Повеќе...

Глобалната количинска продажба на цигари најмала во последниве 20 години

Глобалната количинска продажба на цигари најмала во последниве 20 години

Бројот на цигари продадени ширум светот во 2015 година е опаднат за 2,1% на околу 5,500 милијарди парчиња, што е најголем меѓугодишен пад во повеќе од 20 години – покажува истражувањето на Euromonitor International.

Повеќе...

Кутиите на цигарите со поголеми и пострашни слики и со забрана за додавање ароми

Кутиите на цигарите со поголеми и пострашни слики и со забрана за додавање ароми

Европската Унија од крајот на месецов им налага на производителите на цигари на пакувањата на истите да става се пострашни слики кои ќе ги следат застрашувачки предупредувања, а фабриките веќе не ќе може да користат ароми во производството кои ќе ја покриваат вистинската миризба на суров тутун.

Повеќе...

Колку чинат цигарите во најскапите градови во светот?

Колку чинат цигарите во најскапите градови во светот?

Цигарите се најскапи во Лондон (14.30 долари), потоа Њујорк (13.67 долари) и Сингапур (9.15 долари). Њујорк, пак, има највисок данок на цигарите меѓу сите Американски Држави, а тој е во износ од околу 4.35 долари на кутија.

Повеќе...

„Тутун кој се грее но не согорува – (Heat-not-Burn)” ќе ја револуционизира тутунската индустрија

„Тутун кој се грее но не согорува – (Heat-not-Burn)” ќе ја револуционизира тутунската индустрија

Верувањето дека оваа технологија може да ја револуционизира глобалната тутунска индустрија доаѓа во услови на различни ставови кон ризикот од пушење и регулаторните ограничувања во поглед на употребата на цигари.

Повеќе...

Големо поскапување на цигарите низ Македонија

Големо поскапување на цигарите низ Македонија

Нови цени ќе имаат сите цигари на Тутунскиот комбинат Прилеп меѓу кои и најпопуларните Бренд.
Поскапуваат и брендовите Европа, Сан како и новите варијации на Марлборо кои од 90 денари добиваат нова цена која ќе изнесува 95 денари за една кутија.

Повеќе...

Поскапувањата и акцизата ќе важат и за резервите на цигари

Поскапувањата и акцизата ќе важат и за резервите на цигари

Се оневозможува на тутунската индустрија да има таложење на резерви кај дистрибутерот пред поскапувањето на цигарите со цел да се избегне плаќање на новите акцизи со што директно се оштетува буџетот.

Повеќе...

Нови мерки за заштита од пушењето

Нови мерки за заштита од пушењето

Од 1 Јануари 2016 година новата регулатива на ЕУ налага 65 отсто од кутијата со цигари да мора да биде прекриена со фотографии кои укажуваат на штетноста на пушењето, што остава помалку место за логото на компанијата.

Повеќе...

Производството на цигари намалено, а производството нa вино зголемено

Производството на цигари намалено, а производството нa вино зголемено

Производството на цигари во 2014 година, во однос на 2013 година, е намалено за 21%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика

Повеќе...