fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Тони Ангелески-Во среда нов протест на тутунарите во Прилеп

Откупувачите не го исполнија ветеното кон тутунарите, ниту зборот даден на министерот Хоџа.

Во среда сите незадоволни тутунари од откупот на тутунот ќе излеземе на мирен протест кај Лук Оил (Заполшки мост) во Прилеп и ќе го искажеме нашето незадоволство, изјави за Зелена берза Тони Ангелски член на Иницијалитивниот одбор од групата „Македонски тутунари“.

-Вечерва се состана ИО и одлучивме да излеземе на протсет уште во среда бидејќи не сме задоволни како тече откупот  бидејќи не се исполнува ветеното од откупувачите што беше договорено во петокот на сребата со тутунарите и министерот Хоџа. Денеска  продолжи откупот, но откупувачите продолжија по старо дури и бетер од тоа да вршат проценка на тутунот. Во четврток најавуваме протести и во други места како Могила, Демир Хисар, Велес, Конче и Радовиш. Ние уште во текот на денот ги повикавме тутунарите да не го предаваат тутунот бидејќи не се даваа реални класи, изјави Тони Ангелески тутунар од Прилеп.

А.Б

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close