fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Тутунарите сардисани-поради врнежите не можат да влезат во нивите

Расадот порасна во леите, се жалат тутунарите.

Поради променливото и врнежливо време тутунарите не можат да влезат во нивите и да го посадат расадот од тутун. Марјанчо Цветкоски тутунар од Прилепско се жали дека нивите во Пелагонско се под вода и не може со тракторите да се влези на парцелите за да се започне со расадување на тутунот.

Расадот порасна, а нашата работа зависи од Господ се жалат тутунарите на социјалните мрежи.

Според УХМР  и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди, а на места ќе има повремени врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер. Во петок и сабота ќе преовладува сончево и потопло време со умерена облачност, а од недела повторно се очекува дестабилизирање на времето.

Можно е да е слика од текст кој вели „AeH 4eTBpToK (18.05) neToK (19.05) Bpeme ca6oTa (20.05) HeAeлa 21.05) Bemep noHeAeлHиK (22.05) 8 QoVy 12 mиH.Tem. (°C) maK.Tem. (°C) 7 Ao 13 16 7 10 14 23 18 26 no 15 19 26 Ao 14 17 24 17 Ao 23“

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close