вестиЛов и риболов

Велешкото езеро „Младост“ порибено со 350 килограми крап

Велешкото езеро „Младост” е порибено со 350 килограми крап, донација од Македонската риболовна федерација. Како што информираат од СРД „Бабуна“ од Велес, поводот за оваа донација е претстојниот Крапски куп што на езерото „Младост“ ќе се одржи на 6,7 и 8 мај годинава. За зачувување на рибниот фонд на езерото „Младост” од СРД упатија апел до граѓаните да се почитува риболовниот кодекс.

brana-ezero-Mladost-500x320

Како што информира Ѕвонко Мечалов од СРД „Бабуна”, средствата што ќе се соберат од купот, од котизација, ќе бидат наменети за ново порибување на езерото.

– Во моментов нема забрана за лов на крап во езерото, но друштвото очекува документ од Институтот за сточарство, а со кој треба целосно да се забрани риболовот во наредните две до три години, а заради негово намножување во езерото. Наедно така и подобро ќе се подготвиме не само за балкански купови и крапски првенства, туку и за европските шампионати во крапски спортски риболов, информира Мечалов.

Општина Велес во изминатите месеци кај езерото „Младост” направи патека за спортски риболов на крап, која е според европските стандарди.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close