fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Во понеделиник прекин на сообраќајот на патниот правец Ветуница – мост на река Блидеш

Поради изведување на градежни активности со минирање за изградба на експресен пат А2 на делницата Длабочица – Чатал в понеделник во периодот од 13:00 до 16:00 часот предвиден е прекин на сообраќајот на потегот село Ветуница – мост на река Блидеш.

Поради изведување на градежни активности со минирање за изградба на експресен пат А2 на делницата Длабочица – Чатал в понеделник во периодот од 13:00 до 16:00 часот предвиден е прекин на сообраќајот на потегот село Ветуница – мост на река Блидеш.

Како што информира АМСМ, за време на минирањето сообраќајот ќе биде во прекин за сите типови на возила. По минирањето, патничките возила ќе се пренасочуваат на спореден пат, додека сообраќајот за сите останати типови возила ќе остане во прекин до расчистување на магистралниот пат.
Од понеделник до петок во периодот од 08:00 до 16:00 часот затворена за сообраќај ќе биде и делницата меѓу селата Ногаевци и Виничани на регионалниот пат Велес-Градско, поради асфалтирање.

Сообраќајот утрово на сите државни патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close