fbpx
ВестиВино

Во Шпанија се произведува најздравото вино на светот

Вино со најголем процент на антиоксидансот ресвератрол се произведува во Шпанија.
Експертите во истражувачкиот центар „Долмар“ во Ла Риоху се заслужни за правење на најздравото вино, благодарејќи на ресвератролот, супстанца која ја создаваат билките бранејќи се од бактерии и гливични инфекции.

vo shpanija se proizveduva najzdravoto vino na svetot

 

Во клинички услови е докажано дека тој антиосиданс е повеќе корисен од било која витална хранлива состојка:фосфор, калциум, витамин Ц и Е.

Виното е без вештачки додатоци, а неговата корист за човечкиот организам е огромна.

„Тоа е моќен антиоксидант. Добар е за циркулација, а спречува некои видови на тумори“, велат од Долмар.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close