fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСоветиТоп вести

Во смесата за тесто додадете ја оваа тајна состојка: Сите пецива ќе ви бидат вкусни и меки

Одличен трик со тесто кој многу луѓе не го знаеле.

Ако имате добар рецепт за тесто, тогаш не треба да се грижите дали ќе го направите правилно при првиот обид. Постојат различни рецепти и трикови за различни видови тесто кои им овозможуваат на не толку искусните домаќинки да направат вкусен леб, колачи… Искусните домаќинки открија што додаваат во тестото за да има совршен вкус и текстура. Станува збор за состојка која секој ја има дома, а тоа е путерот.

Путер често се наоѓа во состојките за тесто, но никогаш не сте го додале на овој начин. Обично путерот се додава на парче собна температура или стопен путер и ве советуваме да го испржите малку пред да го додадете во тестото.

Што треба да направите?
Во тавата ставете го путерот и кога ќе се растопи пропржете го уште 7-8 минути со цело време мешање. Потоа истурете го во сад и оставете го да се излади. Добиената смеса додадете ја во тестото и убаво замесете. Пецивата ќе бидат неверојатно вкусни и меки.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close