вестиВино

Во Тиквешијата започна бербата на најзастапената винска сорта вранец

(Oвој напис е објавен на: септември 6, 2017)

vranec

Во Тиквешијата започна бербата на винското грозје од сортата вранец, откупот тече нормално иако количините се далеку помали од порано.

И додека лани лозарите ги молеа винарските визби да им го земат грозјето сега најверојатно, откупувачите ќе се натпреваруваат кој да откупи повеќе. Оваа година поради неповолните временски услови родот е намален за деведесет проценти но затоа пак има добар квалитет, вели Ѓорѓи Бебеџаков – сопственик на два откупни пунктови во Кавадарци.

–  Дневната динамика е мнгоу слаба, бидејќи на повеќе пунктови се откупува грозјето, со мали количини, мислам дека нема повеќе од 4-5 милиони килограми, шеќерноста е презадоволителна но се е залудно кога нема доволно грозје, вели нашиот соговорник.

Цените и покрај очекувањата на лозарите сепак останаа исти.

– Во моментов се откупува вранецот а од денес започнуваме и со откуп на смедеревката. Цената за вранецот е 13 ден за килограм за одложено плаќање и 12 ден за кг за плаќање веднаш. За смедеревката  цената  е 11 денари за плаќање на одредено време и 10 ден за кг за плаќање веднаш, посочи Бебеџаков.

Исто така се почесто покрај откупните пунктови можат да се забележат и трговци од Босна и Албанија кои нудат 15 денари за килограм грозје набрано во гајба.

Лозарите и понатаму не им веруваат на винарските визби зашто како што велат повторно ќе си поиграт со нив, едно најавуваат а друго прават. Државата и ова година повторно ќе ја балансира лошата и нарушена состојба во лозарскиот сектор со давање на државна помош, како за лозарите така и за винарските визби.


 

канал77.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close